ČLÁNOK
Telekomunikačný úrad vydal licencie FWA pre Nextru a Callino
17. júla 2001

Telekomunikačný úrad SR (TÚ) vydal spoločnostiam Nextra Wireless, a.s. a Callino, s.r.o. licencie na prevádzkovanie pevnej verejnej bezdrôtovej telekomunikačnej siete prostredníctvom technológie FWA (Fixed Wireless Access) v pásme 26 GHz. Ako agentúru SITA informoval hovorca TÚ Roman Vavro, spoločnosť GiTyCom, a.s. dostane licenciu až po zápise do obchodného registra.

Keďže Nextra Wireless sa vzdala možnosti podania opravného prostriedku, licencia zároveň nadobudla právoplatnosť. Licencia pre Callino ešte nie je právoplatná.

Držitelia licencií sú povinní začať prevádzku a poskytovanie služieb siete FWA aspoň v jednej lokalite do šiestich mesiacoch od udelenia licencie. Licencie sa vydávajú na dobu 20 rokov. Držiteľ licencie môže najmenej 60 dní pred ukončením platnosti požiadať úrad o jej predĺženie.

TÚ realizoval predaj licencií FWA formou tzv. súťaže krásy a po troch odkladoch vybral víťazov koncom mája. Tri licencie sa predávali po 70 mil. Sk, pričom záujem prejavilo 12 uchádzačov. Držiteľ licencie je povinný poskytovať službu rovnako všetkým záujemcom bez akejkoľvek diskriminácie a za rovnakých podmienok pre všetkých užívateľov. Nesmie viazať poskytovanie typu služby na prijatie iného výkonu, ak nie sú navzájom previazané.

Sieť FWA umožňuje poskytovať dátové a hlasové prenosy, pričom jej využívanie je výhodné najmä pre veľké spoločnosti s rozvetvenými sieťami pobočiek. Poskytovanie služieb technológie FWA zvýši konkurenciu aj pre niektoré služby mobilných operátorov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS