ČLÁNOK


,

Ted Turner sa rozhodol odíst
1. marca 2003

Spojenie spravodajských kanálov CNN a ABC sa dlhý cas pokladalo za neodvrátitelné. Stanica CNN, ktorá tvorí súcast internetového, mediálneho a filmového koncernu AOL Time Warner, niekolko mesiacov rokovala s jedným zo svojich najväcších rivalov. Dôvodom fúzie, na ktorú sa nakoniec neodhodlala, malo byt zvýšenie podielu na trhu a zníženie výdavkov vyplývajúcich z neustáleho boja o pozíciu. Spolocnosti Disney, ktorá je už niekolko rokov majitelom ABC News, by sa v prípade odpredaja spravodajskej stanice iba ulavilo. Jej dcéru trápia dlhy pochádzajúce z neustále sa zhoršujúcich hospodárskych výsledkov. Len za minulý rok sa ich pokles odhaduje na viac ako pol miliardy dolárov.

Problémy so ziskami však trápia aj samotného majitela CNN a nakoniec sa stali hlavným dôvodom zrušenia plánovanej fúzie. AOL Time Warner totiž za minulý rok vyprodukoval rekordnú stratu, ktorá v histórii USA nemá obdobu a prekonala aj doterajšie prvenstvo Enronu. Výška, ktorou sa spolocnost dostala na celo rebrícka strát, predstavuje takmer sto miliárd dolárov. Spolu so správou o zrušení fúzie spolocnost oznámila aj odchod Teda Turnera, ktorý zastával post viceprezidenta. Otec CNN a najväcší súkromný akcionár Warneru by sa so svojou spolocnostou mal rozlúcit v máji a venovat sa bude len svojim filantropickým aktivitám. Za najväcšiu sa doteraz považuje suma vo výške jednej miliardy dolárov, ktorú pred niekolkými rokmi daroval OSN.

Na trón svetového spravodajstva sa Turnerova CNN (Cable News Network) dostala vdaka novému prístupu k informovaniu verejnosti priamymi prenosmi. Do svetového povedomia sa zapísala pocas vojny v Perzskom zálive, kde jej kamery ako jediné bezprostredne zaznamenávali udalosti v Kuvajte a Iraku.

Úspešný príbeh

Televíznu stanicu založil Turner v roku 1980 z prostriedkov pochádzajúcich z jeho predchádzajúcich mediálnych aktivít. Hladanie diváka na trhu rozdelenom medzi spravodajstvo ABC, CBS ci NBC nebolo lahké. Redaktori museli dlho bojovat aj o svoje miesto na tlacových konferenciách v Bielom dome. Skratku názvu televíznej stanice si konkurencia posmešne vykladala ako Chicken Noodle Network, siet kuracieho vývaru s rezancami. Na rozdiel od ostatných však CNN prestala o správach referovat a predostrela ich divákom priamo z obrazovky, co z nej postupne urobilo c. 1.

V priamom prenose vysielala tragickú explóziu raketoplánu Challenger, krvavé potlacenie demonštrácií na Námestí Nebeského pokoja v Cíne, ci udalosti, ktoré stáli na zaciatku pádu komunizmu v Európe. Hoci jej sledovanost pocas bežných dní nie je vysoká, všetko sa zmení, ked sa strhnú nezvycajné udalosti. Vtedy sa CNN stáva pre väcšinu sveta najvyhladávanejším kanálom. K jej castému sledovaniu sa prihlásila Margaret Thatcherová, Michail Gorbacov, Francois Mitterrand a dokonca aj Fidel Castro. Z výroku egyptského prezidenta Husního Mubaraka o tom, že televíziu sleduje nepretržite, sa stal dokonca reklamný šot.

Pocas vojny v Perzskom zálive Turner niekolkým ludom nariadil, aby tajne nakrútili šot, ktorý sa mal použit až na koniec sveta. Záznam bol fakticky iba oznamom, ktorý podfarbený známou melódiou Bližšie k tebe, Bože môj ohlasoval ukoncenie vysielania. Pamätná je Turnerova veta z toho obdobia: „Ak nastane koniec sveta, my to odvysielame. Až potom zavriem podnik a odídeme“.

Rekordná strata

Celosvetová dostupnost a popularita stanice spôsobili, že politici mnohých krajín ju využívajú na vyjadrenie svojich názorov a nepriame odkazy svojim spojencom ci protivníkom. CNN sa tak stala súcastou formovania medzinárodných vztahov.

Okrem spravodajstva vysiela televízia aj relácie o móde, cestovaní, vede ci zdraví. Obzvlášt velké uznanie si získala talk show Larryho Kinga. Prítomnost politikov v jeho relácii sa považuje za prestížnu záležitost a za pozvánkou casto stoja týždne úsilia ich kancelárií a casto aj velvyslanectiev.

Po období úspechov však prišli tažkosti. Pocas zlatej éry novej ekonomiky, ked burzy technologických akcií „lietali do neba“, sa zrodila myšlienka spojit Time Warner s najväcším americkým poskytovatelom internetu, koncernom AOL, ktorý v tom case zabezpecoval v Amerike prístup na internet asi 30 miliónom klientov. Hoci oficiálne sa hovorilo o fúzii, išlo vlastne o prebratie Time Warneru, ktoré internetového providera vyšlo na vyše 160 miliárd dolárov. Po operácii mal AOL majoritu 55 percent v novej spolocnosti AOL Time Warner, ktorej trhová kapitalizácia presiahla 300 miliárd dolárov. Ted Turner sa stal jej viceprezidentom. Krátko na to však technologický boom zacal ustupovat a burza Nasdaq zaznamenala krach. Hodnota akcií spolocnosti sa prepadla až na tretinovú úroven. K týmto problémom sa pridalo aj podozrenie z bilancných podvodov a umelého navyšovania ziskov v úsilí zatajit nepriaznivú financnú situáciu.

Posledným klincom do rakvy bolo nedávne zverejnenie hospodárenia za minulý rok. Koncern na zaciatku februára oznámil stratu, ktorá dosiahla takmer sto miliárd dolárov. Najväcší podiel na tomto výsledku malo znižovanie úctovnej hodnoty internetovej divízie AOL a prepad príjmov z reklamy, a to tak televíznej, ako aj internetovej. Hoci ostatné aktivity spolocnosti zaznamenali rast príjmov, trhová kapitalizácia spolocnosti dosahuje v súcasnosti len štvrtinu pôvodnej úrovne. Dobré meno spolocnosti dnes zachranuje filmová divízia Warner Bros. Jej celovecerné filmy Pán prstenov a Harry Potter zarobili dve miliardy dolárov a velký komercný úspech caká pravdepodobne aj na ich pokracovania.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS