ČLÁNOK
Technológia IBM umožňuje Hondám prehovoriť
5. augusta 2002

Spoločnosť IBM oznámila vyvinutie pokročilej hlasovej technológie pre revolučný navigačný systém, ktorý sa bude montovať do vybraných modelov Honda Accord pre rok 2003.

Vodiči budú môcť žiadať systém o pokyny a budú počuť jeho odpovede v reproduktoroch automobilu, vďaka čomu dosiahnu cieľ svojej cesty ľahko a efektívne, bez čítania máp a zastavovania ľudí na uliciach.

Nový, úplne prebudovaný Accord bude mať vstavaný navigačný systém „Touch by Voice“ (Dotyk hlasom), vybavený technológiou IBM Embedded ViaVoice a softvérom, ktorý programovali spoločne IBM a vývojové oddelenie Hondy. Tento najnovší projekt IBM v oblasti pervazívnych zariadení a telematiky potvrdzuje odhodlanie spoločnosti poskytovať produkty, spĺňajúce očakávania zákazníkov v bezdrôtovom svete. Nový systém má kapacitu približne 150 anglických príkazov a rozumie rečníkom s rôznymi prízvukmi. Ak chce vodič komunikovať so systémom, stlačí tlačidlo na volante. Systém pozná príkazy, ako napríklad „nájdi najbližšiu benzínovú stanicu“, „nájdi najbližší bankomat“, alebo „nájdi najbližšiu taliansku reštauráciu“. Dokáže vyhľadať cestu a navigovať vodiča medzi akýmikoľvek dvoma adresami alebo lokalitami.

Technológia je prepojená s audiosystémom automobilu, takže príkazy systému počuť v reproduktoroch. Systém rozpoznávania hlasu Touch by Voice je navrhnutý tak, aby sa minimalizovalo používanie klávesnice. Pohodlie vodiča zvyšuje aj napojenie systému na klimatizáciu.

Honda Accord je za uplynulých 10 rokov jedným z najlepšie predávaných áut v Amerike a v modelovom roku 2003 prichádza po kompletnej prestavbe s novým štýlom, výkonom a rafinovanosťou. Nové Accordy sa dostanú k predajcom značky Honda 9. septembra.

„Vďaka tomuto systému nemusia vodiči dávať ruky dole z volantu a predsa majú prístup k množstvu funkcií,“ hovorí Robert Bienenfeld, hlavný manažér pre produktové plánovanie v americkej pobočke spoločnosti Honda. „Je vyspelejší než podobné zariadenia od konkurencie. IBM má vyše 25 rokov skúseností s hlasovými technológiami a my sme radi, že môžeme spolupracovať s takouto špičkovou spoločnosťou.“

Zabudovaný systém IBM ViaVoice sprístupňuje hlasovú technológiu na mobilných zariadeniach, akými sú inteligentné telefóny, PDA a komponenty pre automobily. Systém Touch by Voice využíva hlasovú technológiu IBM vo forme príkazového ovládania Automatickým rozpoznávaním reči, ktoré dekóduje hovorené príkazy pre mobilné zariadenie. V iných aplikáciách rečová technológia IBM pracuje v opačnom móde – z textu do jazyka, keď sa prekladajú textové a iné informácie z mobilného zariadenia do ľudskej reči.

„Vďaka telematike sa auto stane súčasťou hladko poprepájaného užívateľského prostredia. Odhadujeme, že sektor telematických služieb a zariadení dosiahol v USA, západnej Európe a Japonsku v roku 2001 objem 7,2 mld. USD a v roku 2007 by mal priniesť 23 mld. USD vo forme predaja koncových zariadení aj služieb,“ opísala súčasný stav Joanne Downie, riaditeľka pre strategickú analýzu telematických a multimediálnych zariadení pre automobily.

„Informačné technológie vstúpili do fázy, ktorá presahuje oblasť PC a zasahuje na miesta, kde sa doteraz nepredpokladali vysoké výpočtové výkony. Tento progresívny navigačný systém vyvinutý spoločne firmami Honda a IBM je len jedným z príkladov spolupráce IBM s partnermi na rozširovaní sféry pervazívnych, bezdrôtových a mobilných zariadení,“ dodáva Raj Desai, riaditeľ globálnych riešení pre automobilové odvetvie a telematiku.

„IBM pomáha podnikom v odvetviach spracovania a ťažby ropy, poisťovníctva, telekomunikácií, ťažkého priemyslu a dopravy, ako aj vládam a štátnym správam na celom svete, využiť výhody nových funkcií telematických technológií. IBM ponúka špičkovým klientom, medzi ktorých patrí aj Honda, hardvér, softvérové riešenia a poradenstvo, ktoré dokážu zvýšiť efektívnosť a ziskovosť podnikových procesov a odhaľovať nové trhy.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS