ČLÁNOK




TASR si vyplakala 50 miliónov korún
4. októbra 2001

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) dostane zo štátneho rozpočtu na budúci rok dotáciu 50 milióna Sk. Pôvodne mala štátna agentúra v roku 2002 čerpať z rozpočtu 27 miliónov. Zdalo by sa, že rozhodnutie koaličnej rady iba potvrdzuje doteraz zaznávanú tézu, že informácie majú cenu. Problém je v tom, že túto cenu zaplatia aj tí, čo informácie štátnej agentúry ani nepotrebujú, ba ani ich nezaujímajú. Je veľmi pravdepodobné, že keby o dotácii rozhodovali ľudia, z ktorých peňazí si agentúra bude pohodlne žiť, rozhodli by sa inak. Za 50 miliónov korún sa dá nakúpiť napríklad 50 miliónov rožkov, čo je zhruba 5 tisíc kusov pečiva na jedného obyvateľa Slovenska. Keby ich chceli občania naozaj zjesť, museli by denne konzumovať okolo 13 rožkov, takže v žalúdku by im neostalo miesto ani na koláče, ani na šalát z tresky. Možno by však mali čistejšiu hlavu.

Ak sa politici rozhodli nedotovať pekárenský priemysel, ale tlačovú agentúru môže to znamenať len dve veci. Buď nemajú radi pečivo alebo im lichotia pozitívne informácie o sebe samých. Za 50 miliónov si agentúra nemôže dovoliť byť ani kritická, ani objektívna, musí byť iba poslušná.

Zo štátneho krv netečie, myslia si rozšafní politici. Keďže väčšina z nich má patent na neomylnosť, nestihli zbadať, že okrem 50 miliónov korún dajú daňoví poplatníci agentúre ešte nejakú tú korunu navyše. Za služby TASR totiž platí aj verejnoprávna televízia, aj verejnoprávny rozhlas, pričom obe tieto inštitúcie sú tiež naviazané na štátny rozpočet.

Český internetový denník Svetnamodro uverejnil článok reagujúci na informáciu, podľa ktorej mala Koaličná rada pôvodne rozhodnúť o zvýšení príspevku pre TASR na 77 miliónov Sk. Vláda napokon rozhodla, že dotácia na rok 2002 pre TASR bude 50 miliónov Sk. Denník v tejto súvislosti citoval vyjadrenie nemenovaného mediálneho odborníka. Ten uviedol, že zvýšenie dotácie pre TASR považuje za ústupok vedeniu štátnej agentúry pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. „Koaličná rada, keďže sa blížia voľby, sa rozhodla, že potrebuje TASR, jednoducho si ju kúpila. To, že sa tak TASR opäť stala politickou prostitútkou, im asi neprekáža. Sú nepoučiteľní – TASR predsa ostane volebným víťazom,“ uviedol pre český Svetnamodro.

KDH svojho času vyhlásilo prostitúcii vojnu. „Dievčatá“ to príliš neodradilo, razie na vykričaných uliciach sú vraj stále málo účinné. Kým je po službách dopyt, nedajú sa zničiť. Možno je to aj prípad štátnej tlačovej agentúry. Problém je len v tom, že za ľahké mravy si platia zákazníci zo svojho. Za štátnu agentúru vlastne tiež, ibaže nie dobrovoľne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 10. 2024

USD 1,098 0,005
CZK 25,346 0,001
GBP 0,839 0,002
HUF 402,080 0,750
CAD 1,491 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS