ČLÁNOK
Targeted Genetics Corporation (TGEN)
22. júna 2001

Cieľ, na ktorý sa Targeted Genetics zameriava je vývoj produktov na génovú liečbu získaných i zdedených chorôb. Firma sa vo vývoji uberá dvoma hlavnými smermi – jeden predstavujú AAV vektory proti cystickej fibróze a HIV, druhý syntetické vektory určené ako lieky proti rakovine. V štádiu výskumu má Targeted Genetics viacero liekov proti hemofílii a chorobám srdca. Targeted Tenetics spolupracuje na vývoji liekov s Celltech Group, Genzyme a Biogenom.

Targed Genetics je veľkosťou rádovo nižšie, ako biotechnologické blue chips Biogen alebo Amgen. To je vidieť koniec koncov i na tom, že tak ako Biogen kooperuje a získava zdroje na vývoj s veľkými farmaceutickými firmami, kooperuje Targed Genetics s veľkými biotechnologickými spoločnosťami. Investícia do akcií Target Genetics je stopercentnou stávkou do budúcnosti, keď v súčasnosti ročná strata výrazne prevyšuje objem dosiahnutých tržieb.

Aktuálna tržná kapitalizácia Trageted Genetics dosahuje iba 209 mil USD, len o málo viac ako dve percentá tržnej kapitalizácie Biogenu. Tržby Targeted Genetics za minulý rok dosiahli iba 13 mil USD a strata spôsobená nákladmi na výskum dosiahla 47 mil USD. Napriek tomu sa firme darí udržiavať si dlhodobo stabilnú úroveň disponabilnej hotovosti na úrovni 34 až 38 mil USD. Podľa očakávaní analytikov by zisk Targeted Genetics mal zostať záporný aspoň do konca roku 2002, dlhodobá miera rastu zisku by mohla prekonať 35%.

Cena akcií Targeted Genetics a hlavne jej vývoj v poslednom roku odráža trápenie celého technologického trhu. Za posledný rok klesla o približne 60% a dopadla tak omnoho horšie ako široký biotechnologický index – ten v čase písania článku strácal medziročne 20%. Aktuálna cena okolo 5 USD je hlboko pod úrovňou historického maxima, dosiahnutého v úvode roku 2000 kedy cena krátkodobo prekonala 20 dolárovú hranicu.

V čase písania tohto článku autor vlastnil alebo kontroloval nasledujúce akcie spomenuté v článku : Targeted Genetics


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS