ČLÁNOK
Taliansko bojuje proti daňovým únikom v e-obchode
21. júna 2000

Talianska vláda začala s ostrou ofenzívou proti daňovým únikom. Talianske ministerstvo financií prešetruje predovšetkým spoločnosti, ktoré vsádzajú na elektronický obchod. Podľa ministra financií Ottaviana Del Turca je elektronický obchod rajom pre také spoločnosti, ktoré chcú obísť rozpočet. „Internet sa stal ideálnym terénom pre bezohľadné spoločnosti, ktoré ponúkajú tovar a majú miliónové daňové nedoplatky,“ píše vo svojom dokumente finančný úrad Secit.

Z tohto dôvodu chce ministerstvo financií nasadiť daňových expertov a informatikov, aby preskúmali spoločnosť za spoločnosťou, ktoré sú aktívne v oblasti elektronického obchodu. V najbližších mesiacoch sa budú vylepšovať aj technológie, pomocou ktorých bojuje talianske ministerstvo financií proti daňovým únikom.

Podľa informácií ministerstva financií príchádza rozpočet ročne o 28 % zo zdaniteľného obratu spoločnosti v krajine. Také isté percento je pravdepodobné aj pre spoločnosti, ktoré vsádzajú na elektronický obchod. Predovšetkým spoločnosti s ručením obmedzeným používajú najrozmanitejšie spôsoby, ako si môžu ušetriť dane. Veľa spoločností má svoje sídlo v zahraničí. Ostatní zakladajú viacero malých spoločností, aby mohli využívať daňové úľavy určené pre malé spoločnosti.

Podľa odhadov hospodárskych expertov predstavujú ročné daňové úniky v Taliansku sumu 200 000 mld. ITL, čo je 10 % hrubého domáceho produktu (HDP). Najväčšie daňové úniky spôsobujú podnikatelia a živnostníci.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 3. 2021

USD 1,187 0,007
CZK 26,417 0,114
GBP 0,857 0,006
HUF 367,190 0,900
CAD 1,504 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS