ČLÁNOK




“ T. Waigel: „“Výnimkou pri dodržaní deficitu nesmú byť ani Nemecko a Francúzsko““
8. októbra 2003

Bývalý nemecký minister financií Theo Waigel, ktorého označujú za „otca Paktu stability a rastu EÚ“, v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard odmietol snahy veľkých krajín spoločenstva nedodržiavať limit pre 3-% maximálny deficit štátneho rozpočtu. Uviedol, že v tomto prípade „výnimkou nesmú byť ani Nemecko a Francúzsko“. Podľa neho v Pakte stability a rastu EÚ je dostatok priestoru na manévrovanie. Ak by tento pakt nejestvoval, musel by sa vymyslieť, povedal bývalý minister. Podľa neho „účinnosť tohto paktu nespočíva v tom, že by chcel niekto niekoho s potešením postihovať, ale v jeho odstrašujúcej funkcii. Portugalsko bolo prvou krajinou, ktoré nedodržalo kritérium 3-% stropu pre deficit štátneho rozpočtu, ale nasledujúci rok si dalo svoj rozpočet do poriadku“, povedal a dodal, že takto musia postupovať aj iné krajiny. Nemecko a Francúzsko sa nemôžu domnievať, že na ne neplatia tie isté kritériá len preto, že sú hospodársky silné.

Na otázku denníka, prečo sa stanovila výška deficitu štátneho rozpočtu maximálne 3 % hrubého domáceho produktu, Waigel odpovedal, že do Paktu stability a rastu sa zakomponoval princíp udržateľnosti finančnej politiky, ktorý bol dovtedy známy len pre oblasť životného prostredia. Ak by sa kritériá pre tento pakt určovali teraz, strop deficitu by sa možno stanovil na 2,5 % alebo menej, lebo štátny dlh budú splácať nasledujúce generácie, ktoré budú početne slabšie, než tie súčasné.

Waigel pokladá zavedenie eura za veľmi šťastné rozhodnutie. Bez neho by v jednotlivých európskych krajinách dochádzalo k obrovským pohybom v menových kurzoch. Euro plní svoju funkciu, ktorú dostalo do vienka ako hlavnú. „Euro je skutočne jeden nádherný príbeh o úspechu,“ povedal exminister Waigel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS