ČLÁNOK
Systém riadenia nových eurofondov je radikálne zmenený, pokrýva ich jeden hlavný program
18. januára 2023

Program Slovensko pre nové eurofondy na roky 2021 až 2027 predstavuje jednu z mála začatých aj dokončených reforiem v tomto období. Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) predstavuje radikálnu zmenu v systéme riadenia eurofondov. „Doteraz šesť hlavných operačných programov sme zlúčili do jediného programu, s jednými pravidlami, s jednou metodikou a s jedným riadením,“ informovala vicepremiérka.

V dobiehajúcom predošlom programovom období 2014 až 2020, kde treba eurozdroje dočerpať do konca tohto roka, bolo problémom presmerovať eurofondy na dôležité aktuálne priority. „Presuny peňazí medzi jednotlivými operačnými programami boli veľmi ťažké až nemožné. Slovensko malo veľmi zníženú schopnosť tým reagovať na nové situácie a priority. V Programe Slovensko, keď prídu nepredvídateľné situácie, budeme môcť pružne reagovať na naše národné priority,“ tvrdí Remišová.

Nové eurofondy budú mať jednoduchšie pravidlá, verejná obstarávania projektov financovaných zo zdrojov Európskej únie bude namiesto viacerých ministerstiev kontrolovať už len Úrad pre verejné obstarávanie. Zjednotenie postupov a zjednodušenie kontrol pri verejnom obstarávaní by malo najmä zefektívniť posudzovanie zákaziek. „Poučení chybami, ktoré sme zdedili z minulých období, pre eurofondy sme zaviedli desiatky zjednodušení. Byrokracia v eurofondoch za posledných sedemnásť rokov narástla do obludných rozmerov,“ upozornila Remišová. Vlády a riadiace orgány jednotlivých programov si podľa nej pridávali nové pravidlá, niektoré úplne nezmyselné, a boli zle nastavené procesy. Riadiaca dokumentácia pre eurofondy bude mať po novom 73 strán oproti vyše 460 v predchádzajúcom období.

Žiadatelia budú predkladať napríklad stavebné rozhodnutia až na začiatku realizácie projektov a už nie k žiadosti o príspevok. Nemusia si tak vybavovať stavebné povolenie v čase, keď ešte nevedia, či bude žiadosť o podporu schválená. Podľa ministerstva investícií aj vysporiadanie majetkovo-právnych vzťahov sa bude overovať až po schválení žiadosti. „Vysporiadanie pozemkov v minulosti spôsobovalo neúmerné predĺženie konania. Stačilo, ak mal len jeden žiadateľ s týmto problém a už sa nemohla vyhodnotiť celá výzva, prípadne hodnotiace kolo a všetci ostatní museli čakať, kým si ten žiadateľ problém odstráni,“ priblížil rezort. Po novom sa „nevysporiadaná“ časť projektu nebude financovať z eurofondov, pričom doteraz by to znamenalo neschválenie celej žiadosti. Zásadne zjednodušujeme aj kontroly žiadostí o platbu, počet povinných kontrol znižujeme na polovicu a počet kontrol verejných obstarávaní sa zníži o tri štvrtiny,“ uzavrelo ministerstvo investícií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS