ČLÁNOK
Systém hospodárenia Lesov SR je podla ministra netransparentný
28. februára 2003

Systém hospodárenia štátneho podniku Lesy SR bol netransparentný, zatažený klientelizmom a nebyt štátnych dotácii dávno by podnik skrachoval. Na štvrtkovej tlacovej besede to vyhlásil minister pôdohospodárstva SR (MP) Zsolt Simon.

Minister dalej obvinil Lesy SR z vedomého skreslovania hospodárskych výsledkov, netransparentného obstarávania tovarov a služieb a z uzatvárania financne nevýhodných zmlúv na obchod s drevom. „Lesy SR vedome ovplyvnovali hospodársky výsledok a to tvorbou opravných položiek a odpismi nevyužívaného hmotného investicného majetku v hodnote viac ako 1 mld. Sk,“ skonštatoval Simon. Za kritické považuje minister aj neúmerné vyplácanie odmien takmer 50 mil. Sk, co je viac ako desatnásobok vykázaného zisku. Lesy SR podla neho tento zisk vykázali iba na základe rozpúštania rezerv z minulých období a prostredníctvom neopakovatelných výnosov v podobe predaja majetku. „Skutocná strata podniku je však 180 mil. Sk. a nie deklarovaný zisk 5,1 mil. Sk,“ tvrdí Simon.

Co sa týka netransparentného obstarávania tovarov a služieb, minister vidí najväcší problém v tom, že Lesy SR nemuseli uplatnovat zákon o verejnom obstarávaní. „Existujú tu podozrenia z klientelizmu, co sa však len velmi tažko dokazuje,“ dodal. Podla jeho slov aj mnohé zo zahranicných zmlúv boli koncipované tak, aby boli nevýhodné pre štát. V súcasnosti ministerstvo zistuje, ci o uvedených skutocnostiach kompetentní vedeli alebo nie. V dôsledku týchto zistení odbor kontroly MP podal 14. januára na krajskú prokuratúru v Banskej Bystrici oznámenie o podozrení z trestnej cinnosti na neznámeho páchatela.

Vývoz dreva zo štátneho podniku za január minulého roku predstavoval 130 tis. metrov kubických dreva, v januári 2003 to bolo už len 18 tis. metrov kubických z toho podla Simona vyplýva, že sa prednostne naplnajú kapacity domácich spracovatelov, co sa pozitívne prejaví aj na zahranicnom obchode. Komunikácia medzi domácimi spracovatelmi a štátnym podnikom sa podla ministra v poslednej dobe výrazne zlepšila, co potvrdzujú aj vyjadrenia predstavitelov Zväzu spracovatelov dreva. „Dúfam, že nové vedenie podniku odstráni všetky nedostatky a urobí z neho ekonomicky fungujúcu organizáciu,“ uzavrel Simon.

Minister na tlacovej besede novinárov informoval aj o výsledkoch výberového konania na riaditelské posty v 10 štátnych podnikoch, ktoré sú v pôsobnosti MP.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS