ČLÁNOK
Synchronizácia ako sa patrí
18. decembra 2000

Preto je potrebné zriadiť protokol, pomocou ktorého by sa prenášali dáta z terminálov napojených na sieť na mobilné zariadenia.

Na to sa výnimočne spojili veľkí výrobcovia ako Ericsson, IBM, Lotus, Matsushita, Motorola, Nokia, Palm, Inc., Psion a Starfish Software, aby prišli s jednotným protokolom na synchronizáciu dát medzi bezdrôtovými zariadeniami. Jeho cieľom je zjednotiť dnešné, od výrobcu závisiace systémy synchronizácie, ktoré sú v súčasnosti veľmi obmedzujúce pre ich nekompatibilitu. SyncML je spoločným jazykom pre synchronizáciu hocijakých zariadení cez hocijakú sieť. Najväčšmi by sa mal využívať pri aktualizovaní a prenášaní osobných informácií, napríklad e-mail, internetové kalendáre a adresáre.

V zásade funguje na princípe jazyka ako HTML (XML), preto aj ten názov. Zariadenia spolu komunikujú na základe výmeny informácie vo forme jazyka SyncML a daných dát. Samotný prenos sa realizuje pomocou hocijakého rozhrania, či je to Wap, HTML, Infračervený prenos, alebo Bluetooth. Tento prenos môže byť uskutočnený medzi dvoma mobilnými prístrojmi, ako aj medzi serverom sprostredkujúcim informácie z internetu a mobilným zariadením. Iniciatíva SyncML po menej ako roku práce predstavila úplné špecifiká prvej verzie jej protokolu, ako aj referenčný zdrojový kód nástrojov (Reference Toolkit Source Code) pre výrobcov, ktorí takto môžu rýchlo priniesť výrobky fungujúce s protokolom SyncML na trh. Podľa tvrdení iniciatívy by mali byť prvé služby a produkty tohto protokolu k dispozícii už v prvom štvrťroku 2001. Veď Nokia už prezentovala svoju implementáciu SyncML do mobilného telefónu 9210 Communicator.

Toto všetko len dokazuje, že keď sa chce, i najväčší rivali na trhu mobilnej komunikácie sa vedia spojiť a dokážu prísť s niečím spoločným. Možno sa raz dočkáme jednotnej prípojky na nabíjačku…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS