ČLÁNOK
Svieca vo vetre – princezná Diana
1. júla 2008

Svieca vo vetre – princezná Diana

Princezná Diana by dnes oslávila 47. narodeniny
 
Diana Frances Spencer sa narodila 1. júla 1961 v Norfolku. Jej mladosť a krása ju predurčili stať sa favoritkou národa aj paparazzov. Rodina Spencerovcov zbohatla vďaka aktivitám Dianiných predkov z otcovej strany. Zo zisku z predaja oviec v Londýne si jeden z nich kúpil od Charlesa I. titul paira. Jeho priamym dedičom sa stal lord Althorp, Dianin otec. Aj korene jeho ženy, rodenej Francess Roche, súviseli s trónom. Diana bola tretím dieťaťom svojich rodičov a zároveň treťou dcérou. Jej narodenie bolo pre rodičov sklamaním, pretože si želali mužského potomka. Keďže dcéru nečakali, nemali pre ňu vybraté ani dievčenské meno.
Diana prežila svoje detstvo na vidieku. Všetky deti vychovávali Spencerovci formálne, bez citov. Vo výchove sa veľmi neangažovali, správali sa rezervovane. Diana sa naučila jazdiť na koni, no raz si pri páde zlomila ruku a odvtedy kone nemala rada. Chovala však škrečky, zajace, morčatá a mačku Marmelade. V septembri 1967 odišli jej sestry Sarah a Jane do internátnej školy. Bolo to práve v čase, keď sa rozpadlo 14-ročné manželstvo jej rodičov. Keďže jedným z dôvodov bola Francesina nevera, súd ju označil za nevernicu a deti prisúdil otcovi. Manželia sa rozviedli, keď mala Diana osem rokov a jej matka sa znova vydala. Z Diany sa stala samotárka. Po rozchode rodičov sa o výchovu detí starali pestúnky. Z pocitu samoty ju vytrhla stará matka – grófka Spencerová. Ako deväťročná začala Diana chodiť do internátnej školy vo West Heat. Vynikala v plávaní, dobre hrala tenis, navštevovala postihnuté deti. Keď mala 15, jej otec sa znovu oženil, no macocha postupne rozpredávala majetok rodiny. Diana pokračovala v štúdiu na strednej škole. Skúšky na základnom stupni však vôbec nezvládla a pri reparáte znovu prepadla. Odišla z West Heathu bez konkrétnej kvalifikácie, ale vedela, že sa chce venovať deťom.
Rodičia jej zaplatili štúdium na súkromnej škole vo Švajčiarsku. Po dvoch mesiacoch ho ale zanechala. Na druhý pokus dostala vodičský preukaz, živila sa ako čašníčka, upratovačka a opatrovateľka. Nikdy nepila, nefajčila, voľný čas trávila čítaním, pozeraním televízie alebo návštevami priateliek. Diana chodila k otcovi na vidiek, rada tancovala a dokonca sa chcela stať baletkou. Matka jej vybavila miesto učiteľky baletu na Brompton Road. Onedlho si ale zranila na lyžovačke šľachy na ľavom členku a svoj sen o učení baletu dosnívala. Miesto toho niekoľko dní týždenne pracovala v materskej škole.
S Charlesom sa zoznámila cez sestru Sarah. Dvojica mala len málo spoločného a manželstvo bolo navyše v princových očiach iba splnením povinnosti voči národu. Rodina mu hľadala ženu a do tejto mozaiky podľa neho najlepšie zapadala jeho dlhoročná dôverníčka Camilla Parker-Bowles. Keďže Charles nevedel odolať iným ženám, o ruku ju vtedy nepožiadal. Navyše nespĺňala jednu zo základných podmienok pre sobáš s princom – nebola panna. Začal sa teda spoznávať s Dianou.
Na Charlesovu žiadosť o ruku zareagovala Diana smiechom, napokon však súhlasila. Pred svadbou výrazne schudla a prepukla u nej bulímia. Dva dni pred svadbou, keď zistila, že Charles mal v úmysle venovať Camille náramok s vyrytými menami ich prezývok, chcela sobáš zrušiť. Svadba sa napokon konala 29. júla 1981 v Katedrále sv. Pavla. Počas svadobnej cesty Diana znervóznela, keď jej manželovi vypadli z denníka Camilline fotky. Odlúčila sa vtedy od priateľov a utiahla do svojho sveta.
Dianino tehotenstvo sprevádzal pád zo schodov, žiletkou si podrezala zápästia, vrhla sa na sklenú vitrínu, a pri hádke s Charlesom vzala vreckový nožík a porezala si hruď a stehná. Charles ju zaviezol do nemocnice, kde 21. júna 1982 porodila syna Williama. Diana nielen rodila v štátnej nemocnici, ale mala pre syna vybraté aj meno. Presadila si ho, aj keď Charles chcel dať prvorodenému synovi meno Arthur. Po pôrode Diana znova schudla, trpela chronickou depresiou a klesla aj v očiach verejnosti, pretože žila príliš nákladne. Znova sa začala zaujímať o svojich priateľov a snažila sa nakloniť na svoju stranu aj verejnú mienku.
V januári 1984 zistila, že je po druhý raz tehotná. Keďže Charles túžil po dievčatku, nikomu neprezradila, že porodí opäť syna. Princ Henry, prezývaný Harry, sa narodil 15. septembra 1984. Dianine problémy začali riešiť odborníci a uzniesli sa, že problém je v jej manželovi. Vtedy sa začala jej charitatívna činnosť. Na začiatku 90. rokov bol vzťah páru už natoľko komplikovaný, že sa nezniesli. Lady Di sa angažovala v kampaniach v boji proti AIDS, podporovala chorých, siroty, bezdomovcov a upozorňovala na nebezpečenstvo nášľapných mín.
Princezná postupne nadviazala kontakty so starými priateľmi a na konci augusta 1996 sa s Charlesom rozviedli. Onedlho verejnosti predstavila svojho priateľa Dodiho al-Fayeda. Úzko spolupracovala s Matkou Terezou a v septembri 1997 sa chystala odísť z verejného života. V posledný augustový deň roku 1997 ale odišla navždy. V nedeľu 31. augusta o 4:00 ráno v parížskej verejnej nemocnici La Pitie-Salpetriere podľahla zraneniam, ktoré utrpela pri autonehode. Dodi al-Fayed bol mŕtvy na mieste. Vodič limuzíny, v ktorej unikali z hotela Ritz pred novinármi, bol údajne opitý. O ich smrti sa v médiách šírili mnohé konšpiračné teórie. Od tragédie, pri ktorej dvojica zahynula, uplynie 31. augusta 11 rokov. V deň pohrebu 6. septembra sa s ňou prišli rozlúčiť tisíce obdivovateľov. Rakvu prikrývala štandarda a sprevádzala ju Kráľovská jazdecká artiléria. Na truhle boli položené tri ľaliové vence. Smútočná omša sa konala vo Westminsterskom opátstve. Televízny prenos podľa odhadu sledovali asi 2,5 miliardy divákov.
Sestry sa s Dianou rozlúčili slovami plnými bolesti, Elton John zaspieval prerobenú verziu skladby Candle in the Wind. Dianin brat Lord Spencer obvinil médiá z jej predčasnej smrti a verejne vtedy vyhlásil, že urobí všetko preto, aby od rovnakého osudu uchránil svojich synovcov. Matka Tereza sa vyjadrila, že v deň pohrebu sa bude za Dianu modliť. Deň pred poslednou rozlúčkou však sama skonala. Dianino telo uložili za prítomnosti najbližších do rodinnej hrobky.
Charles a Camilla sa vzali v apríli 2005.

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.belfasttelegraph.co.uk, www.theworkcontinues.org, www.englishmonarchs.co.uk, www.tree.familyhistory.uk.com, www.documentary-film.net.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

16. 4. 2021

USD 1,199 0,002
CZK 25,927 0,015
GBP 0,868 0,000
HUF 361,100 2,170
CAD 1,499 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS