ČLÁNOK
Svetová obchodná organizácia skúma ochranu obchodných značiek v EÚ
3. októbra 2003

Svetová obchodná organizácia (WTO) začala vyšetrovanie na základe sťažnosti USA a Austrálie, ktorí obviňujú Európsku úniu (EÚ) z nedodržiavania ochrany obchodných značiek pre niektoré nápoje a potraviny predávané mimo jej územia.

EÚ presadzuje sprísnenie medzinárodnej ochrany produktov, ktorých názvy obsahujú miesto ich pôvodu alebo výroby. Brusel považuje geografickú ochranu produktov za kľúčový problém globálnych rokovaní o sprísnení obchodných bariér pri obchodovaní s poľnohospodárskymi produktami.

USA a Austrália, ktorí k problematike zaujímajú chladné stanovisko, obviňujú EÚ z toho, že sama nedodržiava to čo tak tvrdo presadzuje a týka sa to najmä registrácie mimoeurópskych produktov v EÚ, ktoré nemajú dostatočnú ochranu v rámci bloku. Ako príklad uvádzajú USA prípad pomarančov pestovaných na Floride a zemiakov v štáte Idaho.

Obidve krajiny sa zhodujú v názore, že EÚ udeľuje dostatočnú ochranu iba tým produktom členských krajín WTO, ktoré presadzujú geografickú ochranu v takej miere, aká vyhovuje EÚ, a tým vzniká určitá diskriminácia v rámci svetových obchodných pravidiel.

Režim EÚ je podľa Austrálie aj v rozpore s pravidlami WTO. Vyšetrovanie, ktoré môže trvať mesiace sa uskutoční prostredníctvom troch nezávislých expertov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS