ČLÁNOK
Svetová jednotka v diamantoch odchádza z búrz
30. mája 2001

Akcionári svetového giganta v ťažbe diamantov, juhoafrickej spoločnosti De Beers na valnom zhromaždení definitívne rozhodli, že firma sa premení z verejnej na súkromnú. Znamená to, že s jej akciami sa prestane obchodovať na burzách v Johanesburgu a v Zurichu. Konzorcium, ktoré kontroluje firmu odkúpi od ostatných akcionárov ich podiely za celkom 18,7 mld. USD. S akciami sa prestane obchodovať 1. júna tohto roku.

De Beers je najstaršou akciovou spoločnosťou v Juhoafrickej republike. Jej akcie patrili medzi najobchodovanejšie cenné papiere na Johanesburgskej burze cenných papierov z hľadiska objemu obchodov.

Konzorcium DB Investment, ktorého členmi sú ťažobná spoločnosť Anglo American, holdingová spoločnosť rodiny Oppenheimerovcov Central Holding a spoločný podnik De Beers a vlády Botswany Debswana Diamond, oznámilo o svojich zámeroch začiatkom februára tohto roku. Odkúpenie akcií konzorciom bude fakticky znamenať zjednodušenie vlastníckych vzťahov v sieti komplikovaného „krížového“ vlastníctva keď niekoľko spoločností vzájomne vlastnia sami seba. Odkúpenie akcií bude fakticky znamenať fúziu Anglo American s De Beers.

Anglo American v súčasnosti patrí 32% akcií De Beers, rodine Oppenheimerovcov 2% a Debswana Diamond 5%. Súčasne samotný De Beers je vlastníkom 40 % firmy Anglo American. Po skončení transakcie bude patriť firme Anglo American a rodine Oppenheimerovcov po 45% akcií a zvyšných 10% akcií De Beers firme Debswana Diamond.

Konzorcium muselo na ceste ku kontraktu prekonať nie jednu prekážku. V marci oznámilo zámer s ponukou ceny, ktorá nevyhovovala všetkým akcionárom. Išlo o celkom 17 mld. USD, s ktorými neboli spokojní menšinoví akcionári. V apríli dve najväčšie firmy spravujúce investičné fondy, Brandes Investment Partners a Sutheastren Asset Managment, oznámili, že budú hlasovať proti rozhodnutiu konzorcia DB Investment. Práve to donútilo konzorcium zvýšiť cenu.

Juhoafrická firma plánuje rozšíriť svoju pôsobnosť na trhu tak, že bude predávať šperky s diamantmi a využívať obchodnú značku De Beers. Spolu francúzskou spoločnosťou Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) chcú vo svete vytvoriť sieť obchodov so šperkami značky De Beers. Plány by im mohla prekaziť len Európska komisia. Tá je znepokojená tým, že ak sa uskutoční spomínaný obchod, tak De Beers ešte viac posilní svoje postavenie na trhu s diamantmi. Práve preto bude detailne skúmať spoločný projekt. Podľa jeho predbežnej analýzy, ktorá trvala mesiac, Európska komisia prišla k záveru, že spojenie oboch firiem bude viesť k vytvoreniu monopolu. De Beers sa zaoberá predajom diamantov už viac ako 100 rokov a v minulom roku ich predala celkom za 5,67 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS