ČLÁNOK
Svetová banka znížila odhady ekonomického rastu, Rusi sa neboja
31. marca 2003

Svetová banka znížila odhad svetového ekonomického rastu pre tento rok a varovala pred rizikom recesie a deflácie v USA. Podla banky sa v roku 2003 svetový hrubý domáci produkt (HDP) zvýši o 2,3 %, zatial co predtým uvádzala odhad 2,4 %. Svetové ekonomické oživenie by navyše mohla ohrozit prípadná dlhotrvajúca vojna v Iraku. „Stále vychádzame z predpokladu postupného oživenia,“ napísala banka vo vyjadrení, o ktorom vo štvrtok rokovalo vedenie banky.

Prognózu rastu HDP rozvojových krajín ponechala banka na 4 %. USA podla správy hrozí v tomto roku návrat ekonomickej recesie a deflácia kvôli slabej jadrovej inflácii, nízkemu rastu a sérii cyklických šokov. Americkí spotrebitelia, ktorých výdavky tvoria dve tretiny najväcšej svetovej ekonomiky, strácajú dôveru kvôli vysokým cenám ropy, obavám z hospodárskych dôsledkov vojny v Iraku a poklesu akciových trhov. Svetová banka ocakáva, že ekonomický útlm v USA sa následne odrazí taktiež na japonskej ekonomike. Oslabenie

klúcového exportného trhu totiž tvrdo postihne japonských vývozcov. Japonským bankám hrozí, že nebudú schopné získavat kapitál a budú nútené obmedzovat pôžicky. Správa tiež poukazuje na narastajúce problémy eurozóny. Financné trhy sa stále viac obávajú, že nemeckú ekonomiku postihne recesia na spôsob Japonska. „Situácia sa ešte zhoršila posilnením eura,“ uvádza Svetová banka.

Ruský minister financií Alexej Kudrin neocakáva žiadne negatívne dopady vojenského konfliktu v Iraku na ruskú ekonomiku. „Ruská ekonomika nie je ohrozená konfliktom na Blízkom východe,“ povedal v piatok Kudrin a konferencii v Paríži. Rusko podla neho pripravilo financné nástroje, ktoré ochránia hospodárstvo pred prípadným oslabením. Minister však dúfa, že kontrakty, ktoré Rusko uzavrelo s Irakom podla medzinárodného práva budú akceptované akoukolvek administráciou, ktorá z konfliktu vzíde.

„Dúfam, že nová iracká administrácia bude rešpektovat medzinárodné právo,“ povedal Kudrin. Rusko má s Irakom kontrakty v hodnote desiatok miliónov dolárov napríklad na dodávku zariadení pre elektrárne, v oblasti polnohospodárstva a dopravy. So Saddámom Husajnom Rusko uzavrelo aj zmluvy za 4 mld. USD na rozvoj tažby ropy v krajine.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS