ČLÁNOK
Svetová banka schválila témy rokovania v Prahe
11. augusta 2000

Správna rada Svetovej banky (SB) schválila témy, o ktorých budú guvernéri, respektíve tzv. Komisia pre rozvoj, diskutovať na septembrovom zasadnutí v Prahe. Podľa zástupkyne ČR v SB Jany Matesovej bude hlavnou témou „stratégia SB po finančnej kríze z konca 90. rokov a v podmienkach vzájomne prepojeného sveta.“ Informovala o tom Mariana Hníková z Organizačného centra pre usporiadanie výročných zasadaní Medzinárodného menového fondu (MMF) a SB.
Podľa SB vlády jednotlivých štátov nedokážu samé vyriešiť niektoré závažné problémy, ako je napríklad výskum a prevencia nákazlivých ochorení, stabilita ekonomického systému a zaisťovanie prístupu k informáciám. Kolektívne chce SB taktiež riešiť stanovovanie a vynucovanie medzinárodných ekonomických pravidiel. Tieto problémy by teda mali byť riešené inak ako doterajším zameraním na jednotlivé krajiny. Súvisiacou témou bude budúce postavenie a úloha Svetovej banky a podobných medzinárodných inštitúcií.
Komisia pre rozvoj je vlastne fórom pre uzatvorené rokovania guvernérov Svetovej banky, ktorí reprezentujú vlády členských krajín. Schádza sa dvakrát za rok. Jej členmi sú ministri financií, podpredsedovia vlád, alebo ministri pre rozvojové krajiny. Rovnako ako správna rada Svetovej banky, má aj Komisia pre rozvoj 24 členov, ktorí reprezentujú 24 dobrovoľných zoskupení štátov. Česká republika spolu s Rakúskom, Luxemburskom, Maďarskom, Slovenskom, Tureckom, Slovinskom, Kazachstanom a Bieloruskom patrí do skupiny reprezentovanej v Komisii pre rozvoj ministrom financií Belgicka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS