ČLÁNOK
Svetová banka by mala schváliť program CAS pre Slovensko
6. februára 2001

Rada výkonných riaditeľov Svetovej banky sa mala v utorok zaoberať schvaľovaním návrhu stratégie pomoci Slovenskej republike (Country Assistance Strategy – CAS) do roku 2003. Verejná diskusia o tejto stratégii, ktorá obsahuje okrem iného návrhy finančnej pomoci skupiny Svetovej banky Slovensku, bola uzavretá koncom minulého roku.

Podľa pôvodného návrhu zverejneného na jeseň 2000 na verejné pripomienkovanie mohla výška finančnej výpomoci dosiahnuť v jednotlivých verziách 800 mil. USD, 500 mil. USD, resp. 100 mil. USD. Súčasťou prvých dvoch kategórií mala byť i pôžička EFSAL (Enterprise and Financial Sector Adjustment Loan) na reštrukturalizáciu podnikovej a finančnej sféry v uvažovanej výške 350 mil. USD. Podľa informácií agentúry SITA aktuálna výška tohto úveru, ktorý by mohlo Slovensko získať, je 300 mil. USD. Celkovo by SR mohla získať finančné zdroje zo Svetovej banky v maximálnej výške 765 mil. USD, základná verzia ráta s prostriedkami v objeme 415 mil. USD a najnižšia verzia hovorí o 35 mil. USD.

Prostriedky získané zo Svetovej banky by mali predovšetkým smerovať na riešenie reštrukturalizácie podnikov a finančného sektora, a tiež na sociálnu oblasť. Aby sa Slovensko „kvalifikovalo“ na získanie zdrojov v rámci základnej, resp. najvyššej verzie konkretizovanej v CAS, musí splniť požadované kritériá, medzi nimi napríklad udržať uspokojivú makroekonomickú výkonnosť či pokračovať intenzívne v privatizácii bánk.

Vláda pri snahe o skvalitnenie makroekonomického rámca v prvom rade žiada poradenstvo od Medzinárodného menového fondu (MMF) v rámci monitorovacieho programu Staff-Monitored Program (SMP). Podľa návrhu CAS ale Svetová banka bude aj naďalej sledovať tie vývojové makroekonomické trendy, ktoré sú rozhodujúce pre výber variantu poskytnutej výpomoci. Svetovej banke pôjde najmä o posilnenie riadenia verejných financií v rámci spolupráce so slovenským ministerstvom financií.

V súvislosti so schvaľovaním návrhu Radou výkonných riaditeľov Svetovej banky pripravuje vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš brífing, kde by mal informovať o schválenej verzii CAS.

Ako ešte koncom januára pre SITA povedal štátny tajomník rezortu financií Viliam Vaškovič, Svetová banka poskytne úver EFSAL pravdepodobne do jedného až dvoch mesiacov po schválení dohody s MMF o SMP. Podľa jeho slov sú rokovania medzi slovenským rezortom financií a MMF o monitorovacom programe, ktorý je podmienkou pre získanie úveru Svetovej banky, v záverečnej fáze. Podmienky samotného úveru EFSAL sú podľa Vaškoviča viac-menej dohodnuté, posledné detaily by sa mali dopracovať v priebehu poslednej misie Svetovej banky týkajúcej sa úveru. Podľa Vaškoviča, poskytnutie EFSAL úveru vyšle zo Slovenska ďalší pozitívny signál pre medzinárodné finančné trhy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS