ČLÁNOK
Svetová banka a ASEAN vidia prvé náznaky oživenia v Ázii
8. marca 1999

Predstavitelia Svetovej banky v piatok na konferencii v Sydney oznámili, že Ázia vykazuje prvé náznaky ekonomického oživenia, avšak situácia stále nie je stabilizovaná. Predstavitelia ázijských krajín preto apelujú na prehĺbenie vzájomnej kooperácie s cieľom vyhnúť sa opätovnému pádu do finančnej krízy. Reštrukturalizácia ekonomík v Ázii si však vyžiada mnohoročné úsilie. Predstavitelia 27 krajín a deviatich medzinárodných inštitúcií, ktorí sa konferencie zúčastnili, sa zhodli na tom, že najhoršia fáza ázijskej krízy je už prekonaná. Na konferencii odzneli slová, že potrvá takmer dva až päť rokov, kým sa ekonomická situácia v najpostihnutejších krajinách dostane na predkrízové úrovne roku 1997.
Účastníci konferencie prijali návrh Austrálie vytvoriť Informačné centrum pre ekonomické oživovanie Ázie, založené na využití internetu. Vytvorenie centra by si malo vyžiadať niekoľko mesiacov, pričom účelom bude zabezpečenie výmeny informácií medzi regionálnymi ekonomikami a medzinárodnými veriteľmi. Tento projekt bude financovať Austrália, avšak zatiaľ nie sú známe žiadne detaily. Priestory centra sa budú nachádzať pravdepodobne v budove Ázijskej rozvojovej banky v Manile. Delegáti taktiež poukázali na potrebu monitorovať sociálne dopady krízy a urýchliť štrukturálne reformy vo finančnom a podnikovom sektore. Podľa analytikov bude riešenie problémov krízy najdlhšie trvať Indonézii. Krajiny ako Južná Kórea, Thajsko a Malajzia sú vo výhodnejšej pozícii. Politická a ekonomická budúcnosť Indonézie bude závisieť od toho, či júnové voľby budú slobodné a transparentné.
Predstavitelia členských krajín ASEAN sa na konferencii ASEAN Investment Area Council v thajskom meste Phuket zhodli v tom, že ekonomiky juhoázijských krajín sa stabilizovali a približujú sa k bodu pozitívneho zvratu. Krajiny juhovýchodnej Ázie, ktoré sa v uplynulých 18 mesiacoch topili v hlbokej recesii, vyjadrili nádej, že zahraniční investori využijú príležitosť priaznivého vývoja a rozhodnú sa umiestniť v krajinách ASEAN svoje prevádzky. Členmi ASEAN sú Brunej, Indonézia, Laos, Malajzia, Myanmar, Filipíny, Singapúr, Thajsko a Vietnam.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS