ČLÁNOK
Svet je na pokraji ekonomickej stagnácie – tvrdí vo svojej prognóze Deloitte & Touche
30. októbra 2001

Svetová ekonomika je zrejme na pokraji „najhoršieho spomalenia“ od čias II. svetovej vojny – konštatuje Deloitte & Touche a dodáva, že hospodárstvo vstupuje do éry veľmi nízkej inflácie, nízkych úrokových sadzieb a slabého rastu, čo však iba málo súvisí s udalosťami z 11. septembra.

V štúdii D&T sa ďalej uvádza, že britská ekonomika je relatívne stále robustná, avšak aj v jej prípade dôjde k poklesu – rastové parametre z roku 2000, ktoré predstavovali 3%, sa v budúcom roku s najväčšou pravdepodobnosťou ustália maximálne na 1,7%.

Veľkej Británii sa podarí uniknúť pred recesiou, ak zostanú spotrebiteľské výdavky na terajšej, relatívne veľmi vysokej úrovni, ak sa podarí udržať nízku nezamestnanosť a úrokové sadzby.

Ak ale skolabujú spotrebiteľské výdavky, nemožno pochybovať o tom, že aj britská ekonomika zažije recesiu, i keď je momentálne v najlepšej kondícii spomedzi ostatných hlavných ekonomík sveta.

O „akútnej slabosti“ možno hovoriť v súvislosti s celou eurozónou.

USA sa zrejme takisto prepadnú do „stopercentnej recesie“.

Japonsko a Ázia ako celok už sú v recesii a v ich prípade nemožno hovoriť o perspektíve aktuálneho ekonomického obratu.

Deloitte & Touche sa vyjadruje aj k dôsledkom teroristických útokov na Spojené štáty, ktoré majú byť hlavným príčinným faktorom globálneho ekonomického spomalenia.

Dôsledky septembrovej tragédie sú samozrejme negatívne, no poučenia z podobných prípadov v minulosti hovoria o tom, že „ekonomická signifikantnosť neekonomických udalostí sa spravidla vždy zveličuje“…

V separátnej štúdii Pricewaterhouse Coopers (PWC) predpovedá, že hoci je britský výrobný sektor už v recesii, bude ekonomické spomalenie vo Veľkej Británii menej kritické v porovnaní so Spojenými štátmi, Japonskom a Nemeckom.

Na margo septembrových teroristických útokov PWC uvádza, že po týchto udalostich dochádza k „bezpríkladnej ekonomickej neurčitosti pri posudzovaní globálnych ekonomických perspektív…“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS