ČLÁNOK




Švédsky premiér ostro napadol najsilnejšie krajiny eurozóny
3. septembra 2003

Švédsky ministerský predseda Gőran Persson nezvyčajne ostro kritizoval tri najväčšie krajiny eurózóny – Nemecko, Francúzsko a Taliansko, ktoré podľa jeho slov zlyhali pri prípravách na akceptovanie spoločnej meny a podkopávajú dôveryhodnosť ekonomiky celej eurozóny.

Persson dodal, že Nemecko, Francúzsko a Taliansko, ktoré sa až 60% podieľajú na celkovej ekonomickej kapacite eurozóny, mali urobiť podstatne viac pre stav ich verejných financií a vytvoriť si dostatočné rozpočtové prebytky ešte pred prijatím eura.

Ak by sa počas 90-tych rokov boli správali tak ako Švédsko, Fínsko a Veľká Británia, ak by pripravovali svoje ekonomiky na perspektívy hospodárskeho poklesu, nemuseli by sme čeliť dnešnej situácii, uviedol doslova švédsky premiér.

Tieto slová odzneli iba necelé dva týždne pred referendom, v ktorom sa Švédi rozhodnú, či príjmu spoločnú menu.

Práve terajší vývoj nemeckej ekonomiky značne povzbudil oponentov eura vo Švédsku, ktorí tvrdia, že švédskemu hospodárstvu sa bude dariť lepšie, ak sa nestane členom EMÚ.

Týmto tvrdeniam napomohlo aj pondelkové vyhlásenie prezidenta Bundesbanky Ernsta Weltekeho, že Nemecko aj v roku 2004 s najväčšou pravdepodobnosťou poruší jedno z hlavných kritérií Paktu stability a rastu a jeho rozpočtový deficit presiahne už tretí raz po sebe hodnotu 3% z hrubého domáceho produktu.

Welteke pred týmto vývojom varoval už v auguste, kedy vyzval vládu, aby podstatne viac „šetrila“ vo výdavkovej časti rozpočtu, pretože iba tak bude môcť financovať plánované znižovanie daní.

Napriek tomu by terajšie problémy v eurozóne nemali automaticky znamenať odmietnutie eura, pretože určitej časti štátov eurozóny sa podľa Perssona darí lepšie ako Švédsku.

Boj o švédskych voličov sa však zďaleka nekončí, hoci odporcov eura je viac ako ich prívržencov. Podľa Gallupovho inštitútu pre výskum verejnej mienky je terajší percentuálny pomer táborov „proti“ a „za“ na úrovni 44% : 36%.

Švédsky premiér je optimista a tvrdí, že výsledky referenda, ktoré sa uskutoční 14. septembra, bude iba veľmi tesné. Vychádza z toho, že aj pri všeľudovom hlasovaní o vstupe do EÚ v roku 1994 sa až 32% voličov definitívne rozhodlo až počas posledného týždňa pred referendom.

Persson ale priznal, že hlboké rozpory vo vládnej Sociálno-demokratickej strane ohľadne akceptovania eura značne poškodili kampaň tých, ktorí si želajú spoločnú menu. Odmietol však úvahy o tom, že piati členovia vládneho kabinetu, ktorí sú proti členstvu Švédska v EMÚ, budú odvolaní z funkcií.

Napriek tomu sa celkom oficiálne hovorí, že podpredsedníčka vlády Margareta Winbergová po referende opustí kabinet.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS