ČLÁNOK




Švédske áno euru znie rovnako hlasne ako nie
29. novembra 2002

Deň predtým ako sa predstavitelia politickí strán vo Švédsku stretnú, aby prediskutovali termín ďalšieho referenda o pristúpení k euru niekedy v roku 2003, verejná mienka naznačuje pochybnosti o správnosti tohto kroku. Podľa prieskumu Demoskopu na objednávku Deutsche Bank, ktorého výsledky boli zverejnené vo štvrtok, má tábor „áno“ i tábor „nie“ zhruba rovnakú 43 percentnú podporu, kým zvyšok respondentov sa zaradil medzi nerozhodnutých. Trend však smeruje skôr k euroskepticizmu.

Tri predchádzajúce prieskumy verejnej mienky v priebehu minulého týždňa ukázali rapídny pokles prívržencov eura. V dvoch z nich stále prevládali zástancovia eura, ale v treťom získala strana „nie“ prevahu. „Neobávam sa prieskumov verejnej mienky. Pred referendom je ešte dlhý čas, dovtedy bude ešte veľa prieskumov, ktoré budú priaznivejšie,“ uviedol zástanca eura, minister financií Bosse Ringholm na stretnutí s novinármi.

Ekonómovia hovoria, že doteraz žiadna zo strán nezačala kampaň na získanie voličov, keďže termín plebiscitu nebol určený, preto výsledok je ťažké predpovedať. „Je to tesný boj. Je priskoro povedať, aký bude výsledok referenda,“ povedal Michael Grahn, ekonóm z Danske Bank. „Keď lídri politických strán rozhodnú o dátume, začnú sa kampane a všetky pre a proti sa ukážu,“ dodal.

O termíne referenda budú predstavitelia švédskych politických strán diskutovať v piatok. Viacerí z lídrov pritom už naznačili, že na dosiahnutie dohody bude nutné aj ďalšie stretnutie v decembri. „Nemám príliš veľké očakávania. Myslím si, že sa budú musieť stretnúť opäť, kým sa dohodnú na termíne,“ povedal Peter Lagerlof,

ekonóm z Investičnej banky Carnegie. Podľa neho ak by sa lídri dohodli na dátume už v piatok, bol by to dobrý signál pre trh. Avšak ani výsledok bez termínu z piatkových rokovaní nebude vnímaný negatívne, ak sa podarí dohoda, že referendum určite bude v roku 2003. Obavy by podľa Lagerlofa vyvolalo iba to, keby rokovanie odhalilo hlboké rozdiely v tom, či ľudové hlasovanie vôbec uskutočniť na budúci rok.

Proeurópske krídlo sociálnych demokratov premiéra Görana Perssona je za to, aby sa referendum uskutočnilo na jeseň 2003, kým odbory, ktorých podporuje aj najväčšia opozičná strana – proeurópski Umiernení, uprednostňujú jarné obdobie. Ľavicová strana a Zelení, ktorí podporujú menšinovú vládu v kľúčových hlasovaniach v parlamente, ale sú proti euru, by chceli plebiscit v novembri 2003. V piatok zrejme Persson získa podporu pre svoj jesenný dátum referenda zo strany opozičných kresťanských demokratov a liberálov ako aj euroskeptickej Strany stredu.

Švédsko, podobne ako Veľká Británia a Dánsko, nevstúpilo v roku 1999 do Ekonomickej a menovej únie (EMÚ) spolu s ostatnými členmi Európskej únie. Švédska podpora európskej jednotnej mene sa dramaticky znížila v novembri po trinástich mesiacoch nezmenenej dominancie tábora „áno“. Prieskum Demoskopu na vzorke 9 217 ľudí ukázal, že v období od 8. do 24. novembra klesla podpora eura zo 46 na 41 percent, kým odporcovia eura posilnili na 45 zo 41 percentuálnych bodov. Podľa ekonómov je klesajúca podpora euru výsledkom vysokej nezamestnanosti a rozpočtového deficitu v krajinách eurozóny v porovnaní s nízkou nezamestnanosťou a rozpočtovým prebytkom vo Švédsku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS