ČLÁNOK
Suverénne fondy do súkromných rúk
25. mája 2008

Suverénne fondy do súkromných rúk
 
Vlády sú najnevhodnejšími subjektmi pre investičné a ekonomické rozhodnutia
 
 
Niektorí z najvplyvnejších arabských podnikateľov regiónu Perzského zálivu na Svetovom ekonomickom fóre Sharm El Sheikh prizvali odovzdať kontrolu nad suverénnymi (štátnymi) investičnými fondmi súkromnému sektoru, kvôli tomu aby sa zväčšila transparentnosť fondov a zlepšili ich ukazovatale výnosnosti.
Podnikatelia, ktorí vystúpili na fóre poznamenali, že odovzdanie kontroly nad fondmi do rúk súkromného sektora bude napomáhať oslabeniu kritiky západnými vládami.
Saad Al Barrak, riaditeľ kuvajtského operátora mobilnej komunikácie, spoločnosti Zain vyhlásil, že neverí, že „vlády môžu kvalitne investovať.“ Podľa jeho slov, sú vlády najnevhodnejšími ľuďmi pre investičné rozhodnutia, ekonomické rozhodnutia. Práve preto suverénne fondy v jeho očiach vyvolávajú najväčšie pochybnosti. Zisky z ropy majú podľa neho patriť všetkým. „Je to štátne bohatstvo, ale riadiť by ho mali súkromné firmy. „Konkurencia vyťaží maximum z nášho bohatstva,“ povedal.
Shafik Gabr, prezident egyptskej investičnej spoločnosti Artoc Group povedal: „Existujú obavy zo správania suverénnych fondov. Som presvedčený, že beneficiári ich bohatstiev sú spokojní, ale motívy štátov Perzského zálivu vyvolávali a vyvolávajú obavy. Riešením je ich odovzdanie do súkromného sektora a maximálna priehľadnosť.“
Fouad Alaeddin, partner Ernst & Young na blízkom východe vyhlásil, že keď suverénne fondy investujú do dlhopisov, nikoho to netrápi, ale keď investujú do akcií, trápi to všetkých. Strategická jasnosť je veľmi dôležitá. Tieto fondy podľa neho musia demonštrovať, že ich riadenie je adekvátne kvôli ich vlastnému blahu.“
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 11. 2020

USD 1,190 0,004
CZK 26,311 0,029
GBP 0,889 0,005
HUF 360,210 0,710
CAD 1,553 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS