ČLÁNOK
Súťaž na predaj SLKB je bez víťaza
26. februára 2002

Prezídium Fondu národného majetku SR (FNM) neprijalo ani jednu z ponúk, ktoré hodnotilo v tendri na predaj akcií Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM). Nový tender by mal fond vypísať do troch mesiacov. V ďalšom tendri by mali byť ako kritériá stanovené len výška kúpnej ceny a záväzok navýšiť základné imanie. Po rokovaní Prezídia o tom informoval prezident FNM Jozef Kojda.

Ako ďalej informoval Kojda, návrhy zmlúv potenciálnych záujemcov obsahovali podmienky, ktoré prezídium fondu nebolo ochotné akceptovať. Išlo predovšetkým o garancie fondu za možné škody, ktoré by mohli v budúcnosti z tejto transakcie vyplynúť. Kojda očakáva, že v čase vypísania nového tendra už budú lodenice v stave, kedy nebude potrebné zo strany FNM prijímať garancie. „Potom bude stačiť len garancia dcérskej spoločnosti fondu Dlhopisu, o.c.p., a.s.,“ povedal prezident FNM.

Prezídium zároveň zaviazalo Výkonný výbor FNM, aby ešte tento týždeň určil ďalší postup pri dofinancovaní dostavby dvoch lodí. O krátkodobom financovaní výroby v objeme 50 až 60 mil. Sk by mal výbor podľa Kojdu rokovať už v utorok 26. februára. Zároveň fond začne rokovať s Eximbankou o tom, aby uvoľnila prostriedky z úveru schváleného vládou.

Podľa medializovaných informácií malo Prezídium fondu rozhodovať už len medzi dvoma ponukami. Ponuku maďarskej firmy Equinox údajne ako najlepšiu vyhodnotila výberová komisia. Výkonný výbor však mal ako víťaza tendra odporučiť konzorcium Penta Group a holandskej investičnej spoločnosti Oost Europa Participaties (OEP) BV. Fond dostal do tendra pôvodne päť ponúk, jedna z firiem však ponuku stiahla. Ako ďalšie mali v tendri figurovať ponuky ruskej spoločnosti OMZ – Obedinenyje mašinostroiteľnyje zavody a Loděníc Mělník.

Vo firmách SLKB a SLK SAM fond plánoval predať prostredníctvom svojej dcérskej akciovej spoločnosti Dlhopis, o.c.p. stopercentné podiely. SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil Krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.

Prezídium FNM zároveň nevybralo ani jednu z ponúk v tendri na výber poradcu pri predaji 91,63 % akcií spoločnosti Istrochem Bratislava. Ďalším postupom sa bude zaoberať Výkonný výbor FNM.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS