ČLÁNOK




Surfujeme s angličtinou. The Great Train Robbery
14. decembra 2001

Mať tak milión dolárov! Nebolo by zle, však? Byť zabezpečený do konca života, robiť si, čo práve chcem… Takéto myšlienky z času na čas napadnú snáď každému. Len málokto však prejde k činu a ide si ten milión vziať. Že kam? No predsa tam, kde sa práve nachádza. V prípade Veľkej vlakovej lúpeže bol týmto miestom poštový vlak.

V máji roku 2001 sa do Veľkej Británie vrátil Ronnie Biggs. Sedemdesiatjednaročný starec so silne podlomeným zdravím. Celé desaťročia trávil v zahraničí a na anglickú pôdu sa mu nechcelo. Veď si tam mal odsedieť prinajmenšom dvadsaťosem rokov vo väzení! Teraz, keď už nemá v Brazílii peniaze na potrebnú zdravotnú starostlivosť, bude preňho anglické väzenie dobré. Ronnie Biggs je jedným z partie lupičov, ktorí v roku 1963 uskutočnili najväčšiu vlakovú lúpež na svete.

Slovné spojenie "train-spotting“ vraj dnes okrem iného znamená "hľadanie žily pre vpich drogy". Ale "train-spotting“ je hlavne zábavka, ktorej sa aj v šesťediatych rokoch venovali občania Británie. Jednoducho pozorovali vlaky. A robili si záznamy. Kedy a kadiaľ prechádza lokomotíva s takým a takým číslom. Motať sa okolo trate teda nebolo vôbec podozrivé. To umožnilo členom našej bandy (prečo by sme ich nesprivatizovali) dôkladne preštudovať trať. A zvyklosti poštových vlakov. Ich prípravy trvali niekoľko mesiacov.

Poštový vlak z Glasgowa do Londýna vozieval po sviatkoch vždy veľa hotovosti. Písal sa ôsmy august 1963. Vo vlaku sa prevážali jednolibrové a päťlibrové bankovky. Celková hodnota : na dnešné pomery by to vraj vynieslo okolo päťdesiat až sto miliónov dolárov.

Naša banda nelenila. Na starostlivo vybranom mieste trate, neďaleko dedinky Cheddington, nachystali pascu. Vlak zastal. Bolo štvrť na štyri v noci. V skutočnosti bola zapnutá zelená, ale lupiči sa postarali o to, aby rušňovodič uvidel svietiť červenú. Kurič David Whitby vystúpil a pobral sa k telefónu, aby dostal inštrukcie, čo ďalej robiť. Ďaleko nezašiel. Lupiči potom premohli aj rušňovodiča a strojníka.

Prvé dva vagóny s lokomotívou boli odpojené. Rušňovodiča prinútili, aby túto minisúpravu, napratanú bankovkami, odviezol o míľu ďalej. Tam si zločinci naložili lup do áut a zmizli. Akcia bola blesková. Trval a si pätnásť minút. Nepoužili sa žiadne strelné zbrane.

Hneď v ten deň sa rozbehla veľká policajná akcia. Členovia gangu museli byť vypátraní za každú cenu. To predsa nejde, aby niekto len tak beztrestne okrádal štát o peniaze! A o veľké peniaze. Na farme, kde sa banda chvíľu ukrývala, sa našlo množstvo stôp. Niektorí tvrdia, že stôp bolo priveľa. Pátraním bol poverený policajný dôstojník Tom Butler. Vraj známy tým, že sa nerozpakoval vyrobiť falošné dôkazy, len aby zločincov dostal do lochu. Tresty pre členov bandy boli exemplárne: niektorí boli odsúdení až na tridsať rokov väzenia. Medzi nimi aj Ronnie Biggs.

Ronniemu sa podarilo po dvoch rokoch utiecť z najprísniejšie stráženého krídla londýnskej väznice Wandsworth. Potom prežil tridsaťpäť rokov v zahraničí. V mysliach britských spoluobčanov sa z neho stal akýsi novodobý romantický hrdina.

Dve maličkosti na záver: Britská spoločnosť SCi Entertaiment Group si zvolila Biggsa za poradcu pri príprave počítačovej hry, zvanej "The Great Train Robbery". Hra má byť uvedená na trh v roku 2003, na štyridsiate výročie "udalosti".

O vlakovej lúpeži pojednáva aj film, ktorý natočil Michael Crichton v roku 1979. Ale pozor! V tomto filme sa opisujú udalosti z roku 1855. Vtedy lupič-gentleman Edward Pierce vymyslel geniálny plán, ako ulúpiť zlato z vlaku, ktorý odvážal žold vojakom, bojujúcim v Krymskej vojne. Film sa nedávno reprízoval aj na Nove pod názvom "Velká vlaková loupež". V angličtine sa pre istotu volá "The First Great Train Robbery".

Stránka, ktorú dnes navštívime:
http://cbc.ca/news/indepth/background/ronnie_biggs.html

náhradné adresy:
http://www.alibi.com/alibi/08-05-98/skeleton.htm

http://www.guardian.co.uk/uk_news/story/0,3604,482360,00.html

Ako sa to povie

Aby bolo čo a koho prepadať, poďme najprv k tým vlakom:

Rušňovodič je train’s driver , alebo engineer, slovo engineer môže označovať aj strojníka. Kurič je fireman, železničiar railway worker, lokomotíva engine a vagón coach, alebo car. Trať je track.

Zločinecký slovník: Lúpež sa povie robbery, v američtine aj heist (vyslov "haist“). Ambush je nečakaný prepad, notes sú bankovky, kvôli ktorým sa ten prepad robí. Banditi s hodvábnymi pančuchami na hlavách bandits wearing silk stockings over their heads by mali používať rukavice, gloves, aby nezanechali odtlačky prstov, teda fingerprints. Butts, čiže ohorky, by ich mohli tiež prezradiť. (Slovo "butt“ má aj význam "zadok, riťka“).

Keď už všetkých pochytajú, the mastermind, t. j. hlavný organizátor, väčšinou vyfásne najviac. Z niektorých väzňov sa stanú fugitives, teda ubehlíci. A hra pokračuje. Za tým všetkým je greed, teda nenásytnosť, chtivosť, túžba po peniazoch.

Nepravidelné slovesá

prísť: come, came, come
povedať: say, said, said
ísť: go, went, gone
viesť: lead, led, led

Ukážka použitia: „So Ronnie Biggs has come home to England , after all these years.“

Záverečné úlohy pre usilovných

1. Spomínate si ešte na predchádzajúci diel? Čo znamenajú skratky "BBC" a "RCA"?
2. Skúste preložiť do angličtiny: Deň po lúpeži, po všetkých tých rokoch.
3. Keby vás prepadli, čo by ste si vybrali? Chceli by ste byť radšej: coshed, shot, shot dead?
4. Na prázdne miesta doplňte vhodné predložky: "They devoted months … studying different sections … track , looking … the ideal location."

Odpovede:

1. The British Broadcasting Corporation, the Radio Corporation of America.
2. The day after the robbery, after all these years.
3. "Shot dead" ste si asi nevybrali, lebo to je "zastrelený". "Shot" je iba postrelený, zasiahnutý strelou. A to môže byť niekedy lepšie, ako byť "coshed", teda ovalený obuškom (cosh) či drúkom.
4. "They devoted months to studying different sections of track , looking for the ideal location."

Záverečné odkazy:

Iná verzia faktov: http://www.madfrankiefraser.co.uk/views20.html
Verzia Ronnieho syna: http://www.ronniebiggs.com
Lúpežnícke videohry: http://news.bbc.co.uk/hi/english/entertainment/newsid_501000/501468.stm

Nech sa Vám zločinci a inflácia vyhýbajú!

Ivan Kupka


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 3. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 25,319 0,042
GBP 0,858 0,001
HUF 395,400 0,050
CAD 1,471 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS