ČLÁNOK
Surfujeme s angličtinou 4.
8. marca 2001

Pri čítaní pritom vôbec nie je potrebné rozumieť všetkému. Stačí zhruba pochopiť, čo daný text hovorí. Dnes si vezmeme na mušku jednu zaujímavú aktivitu. Masovo ju môžu vykonávať asi iba Američania.

Dnešná téma: highpointing, turistika s americkou príchuťou.

USA majú momentálne 50 štátov. Každý z nich má svoj najvyššie položený bod. Určite by bolo zaujímavé vidieť aspoň niektoré z nich. Američania Whit Rambach a Todd Huston vystúpili na všetky. A to počas rekordne krátkeho intervalu – 67 dní. Pričom napríklad len taký Mt. Rainier v štáte Washington má cez 14 000 stôp. Mt McKinley na Aljaške radšej ani nespomínajme. Iní občania Štátov, zaoberajúci sa podobnou činnosťou , nemajú až tak naponáhlo. Vychutnávajú si highpointing tak, ako my Európania rybačku, cesty k moru, alebo splavovanie potokov a riek.

Dnes navštívime nasledujúcu stránku: http://www4.wittenberg.edu/academics/hfs/tmartin/highpointing/hparticle.html

O čom stránka hovorí: Slovo highpointing označuje dosahovanie najvyššie položených bodov prírodného pôvodu, ktoré sa nachádzajú v určitom regióne. Týmto regiónom môže byť štát, určitá zemepisná oblasť, krajina, kontinent, alebo celý svet. (Pre Slováka výrazy „štát“ a „krajina“ môžu splývať viac ako pre Američana slová „state“ a „country“.) Cieľom nami čítanej stránky je opísať highpointing zameraný na 50 vrcholov v USA. Highpointing je vynikajúca činnosť pre ľudí každého veku. Príprava a cestovanie na najvyššie vrcholy rôznych štátov zahrňuje zdravú rekreáciu na čerstvom vzduchu a zároveň sa oboznamujeme s geografiou a históriou príslušných štátov a regiónov. Je to veľmi zábavné a môže to byť fantastický projekt pre jednotlivca, rodinu či skupinu ľudí. Ku niektorým zo spomínaných vrcholov a vrcholkov sa možno dostať autom. Iné predstavujú ľahký cieľ pre pešieho turistu. A iné zasa obnášajú cestovanie cez celé Štáty, horolezecké zdolávanie skál, či cestovanie po ľadovcoch.

Na stránke vidno viacero záberov najvyššie položených bodov. Niektoré evokujú skôr hľadanie krtincov na Žitnom ostrove, či priateľský výlet na vŕštek v okolí Bratislavy, než vážnu turistiku. Iné sú akoby vystrihnuté z drsných opisov prírody Jacka Londona. Čitateľov potešia aj prehľadné tabuľky. V tej hlavnej nájde mená všetkých štátov a ich najvyššie položených bodov. V stĺpci „Elevation“ nájdeme nadmorskú výšku toho-ktorého vrcholu. „Elevation gain“ označuje výšku, ktorú treba prekonať, ak zarátame zvlnenosť terénu. Koho by zaujímala výška v metroch, stačí, aby si daný údaj v stopách prenásobil koeficientom 0,3 alebo úplne presne 0,3048 . Pre hrubý odhad samozrejme stačí delenie tromi. Stránka hovorí aj o zaujímavých rekordoch a bláznivých výkonoch, súvisiacich s highpointingom. Želám pekné čítanie. Kliknite si tu .

Prečítali ste? Kvapnime si trošku gramatiky a poďme k dnešným úlohám.

Slovesá. Na stránke možno nájsť tieto slovesá (pomocné slovesá „can“ a „may“ sa vyskytujú len v dvoch tvaroch):

Môcť , byť schopný: can, could , –
Smieť, môcť: may , might, –
Vziať, brať: take, took, taken

Pre hravé povahy. Skladačka so slovesom „may“. V texte stránky bola – doslova preložené – takáto veta: „Napríklad, znalosť geografie a histórie určitého najvyššie položeného bodu a oblasti môže alebo nemusí byť zaujímavá.“ Skúste vetu poskladať z niššie uvedených fragmentov. Musíte vhodne pozmeniť ich poradie:

For example,/ and history / of a specific highpoint /may or may not be /knowledge of the geography / and region / of interest.

Tak ako? Riešenie je uvedené v nasledujúcom riadku:

For example, knowledge of the geography and history of a specific highpoint and region may or may not be of interest.

Úlohy pre usilovných:
1. Napíšte 40,4 a 20320 po „americky“. Inšpirujte sa stránkou.
2. Koľko metrov približne má Mt. McKinley, najvyšší vrchol USA? V ktorom štáte sa nachádza?
3. Ktorý zo štátov USA je najrovnejší?

Odpovede:
1. 40.4 a 20,320 . To medzi štyridsiatkou a štvorkou je „decimal point“, po našom … desatinná čiarka.
2. Mt McKinley (20 320 stôp) má približne 6194 metrov. Nachádza sa na Aljaške.
3. Podľa tabuľky je to Florida. Britton Hill, jej najvyšší „vrchol“, má iba 345 stôp, t. j. menej ako 106 metrov.

Záverečná inšpirácia pre zvedavých. Najvyšší vrchol Slovenska, Gerlachovský štít (2655 m) je vysoký 8 710 stôp. Najvyšší vrchol Európy, Mont Blanc (4807 m) má 15 770 stôp. Ktoré americké štáty sa môžu pýšiť vyššími vrcholmi?

Seriál pripravuje Ivan Kupka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS