ČLÁNOK
Surfujeme s angličtinou. 21. Viktóriine vodopády
16. novembra 2001

Do Viktóriiných vodopádov som sa zaľúbil v obývačke. Bol to najkrajší pohľad, aký som kedy v televízii z Afriky videl. Masy vody sa valia s hukotom do nedozernej priepasti. Šírka prúdu je impozantná. Vysokánske skaly, obrovský hmlistý oblak stúpajúci do nebies, na okraji zelená džungľa. Celkový obraz vyvoláva dojem mohutnosti, energie a krásy zároveň. Podobný dojem zanechali vodopády aj na Davida Livingstona. Opísal ich ako "the most wonderful sight I had witnessed in Africa."A pán Livingstone sa čosi Afriky naobdivoval! Na rozdiel odo mňa vôbec nie z kresla obývačky.Viktóriine vodopády vďačia za svoje meno práve jemu. Tento škótsky cestovateľ, bádateľ, lekár, misionár, vedec a bojovník proti otrokárstvu prežil v Afrike tridsať rokov. Bol prvým Európanom, ktorý o existencii vodopádov podal správu. Pomenoval ich po anglickej kráľovnej – kráľovnej Viktórii.

Áno, tej, ktorá vládla zhodou okolností v čase, ktorý dnes nazývame "viktoriánsku érou". A ktorej portrét sa nachádza na prvej známke sveta, na Čiernej penny. Kráľovná prišla na trón roku 1837, vládla neuveriteľne dlho,až do roku 1901. V určitom období bola panovníčku pätiny svetovej populácie! Určite sa s jej odkazom ešte niekedy stretneme.Vráťme sa ale k našim kataraktom, t. j. "vodopádom so širokým, prepadnutým prahom". Tými totiž Viktóriine vodopády sú.Tieto vodopády sú zhruba dvakrát tak vysoké a dvakrát tak široké ako Niagarské vodopády. Viktóriine vodopády sú široké úctyhodných 1700 metrov. Ostrovčekmi sú rozdelené na štyri hlavné vodopády. Voda padá do hĺbky 108 metrov. Kvapôčky vody vytvárajú hmlistý opar, ktorý vidno až zdiaľky 80 kilometrov. Vďaka enormnej vlhkosti vyrástol v najbližšom okolí miniatúrny dažďový prales – unikátny úkaz v tejto časti Afriky. Po páde sa vode znovu postaví do cesty tvrdá skala. Rieka si preráža cestu a odvádza svoje vody roklinou, širokou iba 30 metrov. Viktóriine vodopády sú situované na hraniciach medzi dvomi anglofónnymi africkými štátmi: Zambiou a Zimbabwe. Ich zemepisná šírka je zhruba taká istá, ako zemepisná šírka Madagaskaru. Samozrejme, skôr, ako všetka tá voda dole do priepasti spadne, musí odniekiaľ pritiecť. Privedie ju rieka Zambezi.

Zambezi je treťou najdlhšou africkou riekou. Hneď po Níle a Kongu. Je dlhá 2650 kilometrov. Podobnú dĺžku majú napríklad rieky Dunaj, Brahmaputra, Orinoko, Ganga. Povodie rieky Zambezi odvádza vodu z územia s rozlohou väčšou, ako jeden a štvrť milióna štvorcových kilometrov. Rieka pramení v Zambii, poberie sa smerom na juh, na chvíľu preteká územím Angoly, potom znovu Zambiou. Keď začne smerovať k východnému pobrežiu Afriky,vytvorí hranicu medzi Zambiou a Zimbabwe. Na Mozambickom pobreží sa vlieva do Indického oceánu.Viktóriine vodopády sú druhým najnavštevovanejším miestom v Afrike. Hneď po egyptských pyramídach. Turisti obdivujú masy hučiacej vody z brehu, z mosta postaveného nad odtokovou roklinou, z malých dvojmiestnych ultraľahkých lietadielok. Dobrodružnejšie povahy čaká safari, rafting na rieke Zambezi, alebo bandži-džamping rovno do rokliny (a späť). Žiaľ, množstvo turistov sa stáva pre túto oblasť neúnosným. Odpadky z hotelov zamorujú priľahlé lesy a rieku. V rieke sa rozmnožila jedovatá vodná rastlina, ktorú nik nedokáže vykynožiť. Juhoafrické výskumné a dokumentačné centrum v publikácii nazvanej "Zambezi" varuje pred hroziacou ekologickou katastrofou. Dnes vám odporúčame navštívíť jednu z nasledujúcich dvoch stránok:
http://home.earthlink.net/~curtisw/africa/africa.html Desiate výročie svadby, Viktóriine vodopády a hlavne množstvo obrázkov.
http://www.africa-original-expeditions.com/victoria_falls.htm

Ako sa to povie
Slovo cataract– po slovensky kataraktpochádza z gréčtiny. Waterfall, alebo aj falls je vodopád. Plungeznamená vrhnúť sa, ponoriť sa, pohrúžiť sa.Drop znamená klesať, padať ( aj pustiť smerom nadol). Gorge je roklina. Do tej všetka tá spadnutá voda tečie.Pád vodnej masy vytváraspray –vodnú triešť, jemné kvapôčky, spŕšku vody, či mist – hmlu, opar,hmlistý závoj. Z diaľky to vyzerá ako smoke – dym, čmud. Lúče slnka a kvapky vody vytvárajú rainbow – dúhu.Každá rieka má svoj prameň – source. Prameň, či žriedlo sa označuje slovom spring.A vzdialenejší príbuzný, slovo well, označuje studňu. Ale aj ropný vrt. Ešte pred vyústením do mora môže rieku zamoriť weed, plevelová vodná rastlina. A nakoniec je tu mouth, ústie rieky. Zaregistrovali ste zvukovú podobnosť slov „ústie“ a „ústa“? Ak áno, gratulujem. Máte vybudovaný reflex, ktorý je pri štúdiu cudzích jazykov veľkým pomocníkom.

Nepravidelné slovesá
padať:fall, fell, fallen
nájsť, objaviť, vypátrať:find, found, found
letieť: fly, flew, flown
stretnúť: meet, met, met Ukážka použitia:We were met by a guide… Čakal nás (tam) sprievodca…

Záverečné úlohy pre usilovných
1. Rieka Zambezi preteká týmito krajinami: Angola, Zambia, Zimbabwe, Mozambik. Ktorý z týchto názvov krajín sa píše po anglicky ináč, ako po slovensky? A ako?
2. Zambezi ústi do Indického oceánu. Vedeli by ste po anglicky vymenovať všetky štyri svetové oceány?
3. Victoria Fallsare twice as wide as Niagara falls. Viktóriine vodopády sú dvakrát také široké ako Niagarské vodopády.

Povedzte po anglicky:
"Viktóriine vodopády sú dvakrát také vysoké ako Niagarské vodopády."
4. A ešte jeden preklad do angličtiny: "Livingstone pomenoval tieto vodopády po britskej kráľovnej."

Odpovede:
1.
Je to Mozambik, po anglicky "Mozambique".
2. Atlantic ocean, Indian ocean, Pacific ocean (Tichý oceán), Arctic ocean (Severný ľadový oceán).
3. Victoria Fallsare twice as high as Niagara falls.
4. Livingstone named the falls after the Brittish Queen. Dnešné záverečné odkazy: Prehľadná mapka:
http://www.kented.org.uk/ngfl/rivers/River%20Articles/victoriafalls.htm
Blue train. Pretoria to Victoria Falls:
http://www.bluetrain.co.za/routes/PRY_VIC_route.htm
Victoria Falls and pollution:
http://ens.lycos.com/ens/sep2000/2000L-09-28-01.html

Príjemnú plavbu!

Ivan Kupka


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS