ČLÁNOK
Surfujeme s angličtinou 19
16. októbra 2001

Rolls-Royce

Značka Rolls-Royce je pre automobilistu symbolom výnimočnej kvality, konzervatívnej krásy. Symbolom luxusu a tradície. Rolls-Royce ja skrátka klenot medzi automobilmi. Dnes si priblížime históriu zrodu tejto firmy.

Na začiatku boli dvaja muži. Ako sa dá čakať, jeden sa volal Rolls, ten druhý Royce. Ich životné osudy boli spočiatku veľmi rozdielne.

Pán Charles Stewart Rolls bol šikovný, nadaný chlapík, ktorý mal rád rýchlosť. Aby pri štarte do života zbytočne nestrácal čas, narodil sa do bohatej aristokratickej rodiny. Keď mal ísť na strednú školu, vybral si samozrejme Eton. Ten je dodnes najprestížnejšou súkromnou internátnou školou v Británii. No a potom študoval v Cambridge na Trinity College. Strojárstvo.

Stroje mal rád aj preto, lebo dokážu ísť rýchlejšie, ako človek. Najprv pretekal na bicykli. Neskôr na prvých automobiloch. Bol držiteľom mnohých rýchlostných rekordov. Založil si aj obchod s autami.

Premávať sa na autách mu nestačilo. Na rad prišiel balón, onedlho lietadlo ( preukaz s číslom 2. v Kráľovskom aeroklube). Bol prvým človekom, ktorý preletel nonstop Kanál La Manche z Anglicka do Francúzska a späť. A má na konte ešte jedno prvenstvo: bol prvým anglickým pilotom, ktorý zahynul pri havárii svojho lietadla. Charles Steward Rolls: 1877-1910. Žil naozaj rýchlo.

Frederick Henry Royce: 1863-1933. Jeho otec bol schudobnelý mlynár. Navyše Royce vraj vo veku 9 rokov osirel. Keďže na školné do Etonu by si pravdepodobne musel šetriť zo sirotského dvesto rokov, vyriešil to inak. Bol talentovaný, pracovitý, ambiciózny. Vrhol sa do vĺn najmodernejšícj technológií a tie ho vyniesli nahor. Takisto ako iných plebejských chlapcov s menami ako Ford, Edison a podobne.

O strojoch a strojárstve sa naučil veľa keď bol učňom pri železnici. Z vlastnej iniciatívy pritom študoval jazyky, algebru, náuku o elektrine. Ako sedemnásťročný začal pracovať pre strojársku firmu v Leedse, a to za smiešny plat. Zbieral ale skúsenosti. A šetril peniažky na cestu do Londýna. Jeho vedomosti a schopnosti mu umožnili pracovať pre rodiace sa, priekopnícke, v tom čase hypermoderné elektrotechnické firmy. To mal pán Royce devätnásť, číslom 19 rokov. Zhruba vek, v ktorom sa mnohí maturanti ešte len zamýšľajú nad tým, či ísť za doktora, alebo radšej za právnika, či riaditeľa banky a za ten svet si nevedia vybrať.

Ako dvadsaťdvaročný mal pán Royce svoju vlastnú firmu na výrobu dynám, osvetľovacích zariadení a elektrických žeriavov. Zbohatol a kúpil si francúzske auto. Výkon auta ho veľmi sklamal. Rozhodol sa skonštruovať vlastné. Bolo natoľko dobré, že ho začal predávať. Potom ho dal jeden pán dohromady s obchodníkom Rollsom. Ten túžil spojiť svoje meno s nejakým kvalitným britským automobilom. Dohodli sa. Royce bude autá konštruovaťa vyrábať. Rolls ich bude predávať. Onedlho svoje činnosti zastrešili v jednej firme. Rolls-Royce. To bolo v marci roku 1906.

V roku 1906 vznikol prvý slávny automobil zo série Rolls -Royce. Volal sa Silver Ghost – Strieborný duch, či Strieborný prízrak . Bol to prekrásny šesťvalcový burák. Behom roka si získal povesť najlepšieho auta na svete.

Vďaka neuveriteľnej konštruktérskej šikovnosti pána Roycea, ktorú dokázal preniesť aj na svojich nástupcov, firma patrila desaťročia medzi pionierov. Okrem iného vyrábali najlepšie a najpoužívanejšie motory pre lietadlá britskej armády. V oboch svetových vojnách.

Poďme na dnešné odkazy.

Hlavná stránka:
http://www.transcoinc.net/founders.htm
http://www.bentleyboys.com/rolls-royce_history.htm ( na tejto stránke sú úchvatné dobové obrázky)
http://www.soton.ac.uk/~genesis/Level2/People/Royce.htm spolu s
http://www.soton.ac.uk/~genesis/Level2/People/Rolls.htm

Ako sa to povie.

To build a car znamená skonštruovať, zostrojiť auto. Apprentice je učeň (francúzske slovo "apprendre" znamená "učiť sa, osvojovať si niečo" , "prendre" = vziať (si) niečo ). Enginner je najčastejšie strojný alebo stavebný inžinier, engineering je strojárstvo, engine motor, lokomotíva. Coach je koč, coachwork je karoséria, coachbuilding výroba karosérií.

Cylinder je valec, ignition je zapaľovanie. Ďalej ešte bola reč o žeriavoch: cranes. Slovo crane označuje žeriav-stroj a tiež žeriava vtáka.

Nepravidelné slovesá
šoférovať, jazdiť autom: drive, drove, driven
učiť sa: learn, learnt, learnt
jazdiť (na koni, bicykli, aute): ride, rode, ridden
učiť, vyučovať: teach , taught, taught

Ukážky použitia: 1. His self taught knowledge of electricity enabled him to get a job with one of the pioneer electric light companies. Jeho samostante/samoucky nadobudnuté vedomosti …

2. Everyone who rode in the car…

Záverečné úlohy pre usilovných

1. Viete povedať po anglicky?: I. koleso, pneumatika, kufor. II: Štartér, prevodovka, sviečka.
2. Claude Johnson, ktorý sa tiež zaslúžil o rozvoj firmy, bol nazývaný "The Hyphen in Rolls-Royce". Čo je to "hyphen"?
3. Do nasledujúcej vety doplňte podľa zmyslu článku jedno z týchto slov a spojení: started, have started, had started:
4. Tipnite si, čo znamená v motorizme skratka "HP".

1. I. Wheel, tyre, trunk alebo boot. II. Starter, gearbox, spark plug alebo igniter.
2. : "Hyphen" je toto: – . Teda spojovník. Znak, ktorý spája mená Rolls a Royce.
3. All this, of course, was quite an achievement for someone who had started almost literally with nothing. Predminulý čas, pretože Royce začal, odštartoval predtým, než úspech dosiahol.
4. HP je "horse-power", t.j. počet koní, konská sila.

http://www.transcoinc.net/gallery/photo.htm
http://www.autogallery.org.ru/rrwraith.htm (aj Rusi obdivujú Rolls-Royce)
http://www.ditto.mcmail.com/Weird/rrweird_gallery.htm


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS