ČLÁNOK
Surfujeme s angličtinou. 14. Crossing the English Channel
27. júla 2001

Je neskutočné,ako sa svet neustále mení.Z atlasu mojej dcéry som sa dozvedel, že kanál La Manche už neexistuje. Jednoducho zmizol. Na jeho mieste sa usalašil Lamanšský prieliv. Ešteže František Venclovský stihol preplávať La Manche skôr, ako sa to stalo.Briti prijali túto závažnú zmenu nevzrušene. Naďalej volajú nový prieplav po starom: English Channel.

Pár teplých slov o studenom prieplave

La Manche značí po francúzsky „rukáv“. Je to niekoľko stovák kilometrov dlhé rameno Atlantického oceánu, oddeľujúce Francúzsko a Veľkú Britániu. Na mnohých miestach je prieplav širší ako 100 kilometrov. Jeho najužšiu časť tvorí Doverská úžina, má niečo cez tridsať kilometrov. Úžina zároveň spája kanál so Severným Morom.

Po stáročia oddeľoval prieplav Britániu od európskej pevniny, zároveň ich však aj obe objímal a spájal. S prieplavom či kanálom sme sa už stretli v dieli venovanom D-day, dňu invázie v Normandii. Tento pás mora s chladnou vodou (a pár vojnových lodí k tomu) ochránil Britániu pred Hitlerovcami spoľahlivejšie, ako by to bolo dokázalo desať Maginotových línií. Je tu ale malý problém. V čase mieru nemožno kanál vypustiť.

Pri ľudskej vynachádzavosti nie je prekvapujúce, že cez kanál sa prechádza a prechádzalo rôznymi spôsobmi. Najprv loďami. Roku1785 po prvý krát balónom. Neskôr prišli na rad lietadlá. Roku 1909 uskutočnil prvý prelet Blériot.V roku1979 preletel ponad kanál pilot Bryan Allen . Prelet trval tri hodiny a lietadlo bolo „šľapacie“ – poháňané výlučne silou pilotových svalov. Od roku1994 je na svete aj podmorský Eurotunel, nazývaný po anglicky Channel Tunnel.

Plávanie cez kanál

To bude téma hlavnej stránky, ktorú dnes navštívime. Prvým človekom, ktorý cez kanál preplával, bol kapitán Matthew Webb. Bolo to v roku 1875. Webb plával dvadsaťdva hodín. My sa viac sústredíme na takzvané slabšie pohlavie. Kanál totiž zdolali mnohé ženy.

Prvá žena, ktorá pokorila kanál, sa volala Gertrude Eberle. V roku 1926, pol storočia po Webbovom úspešnom výkone, mal La Manche dohromady iba piatich premožiteľov. Všetko mužov. Američanka Gertrude,v tom čase devätnásťročná, prekonala kanál ako šiesty človek na svete.Keď 6. augusta 1926 vošla do vody, klimatické podmienky boli doslova surové. Kvôli drsnému počasiu sa v ten deň zrušila premávka parníkov.

Gertrude mala telo natreté hrubou vrstvou tuku. Sedem minút po štarte pokus takmer vzdala kvôli vlnobitiu. Proti nej sa valili vlny vysoké niekoľko metrov.Ale povedala si, že prejaví aspoň snahu a zaberala ďalej. Po niekoľkých prekonaných míľach začala veriť, že druhý breh dosiahne. Po štrnástich hodinách a tridsiatich deviatich minútach Gertrude vyšla na breh na pláži pri Doveri.

V jej rodnom New Yorku ju čakalo nadšené privítanie. Gertrúdu viezli v slávnostnom sprievode po meste, ľudia ju zasypávali konfetami. Volanie na slávu nepočula zreteľne – plavba cez kanál jej dosť vážne poškodila sluch.

Podľa údajov zo siete bola Gertrude v januári 2001ešte nažive. Mala 94 rokov. Značnú časť svojho života pôsobila ako učiteľka plávania. Okrem iného trénovala deti s poruchami sluchu.

V súčasnosti je za „kráľovnú kanála“ považovaná Londýnčanka Alison Streeter.Podľa rôznych údajov má za sebou už 37 (39) ciest cez kanál. Prvý úspech zaznamenala ako osemnásťročná. Neskôr bola prvou ženou, ktorá prekonala kanál na ceste tam aj späť. A ako tridsaťdeväťročná uskutočnila neuveriteľnú „trojplavbu“: do Francúzska, späť do Anglicka a znovu do Francúzska.

Stránka, ktorú dnes navštívime, je tu:http://www.sptimes.com/News/100599/Sports/Ederle_crosses_the_th.shtml
Náhradná stránka:http://www.doversolo.com/ederle.htm

Prečítali ste si? Poďme na slovká, slovesá a úlohy.

Ako sa to povie.
Najprv pasívne znalosti. Vedeli by ste vášmu zemepisárovi preložiť vetu „The Strait of Dover connects the Channel with the North Sea.“ ?Odpoveď: Po slovensky to znie „Doverská úžina spája kanál so Severným Morom.

Keď sme bežní turisti, asi na cestu cez kanál použijeme ferry-boat, familiárnejšie ferry, to jest prevoznú loď. Loď zanecháva za sebou wake, teda brázdu. Ak chceme do Británie preplávať, zíde sa nám lanolín, bravčová masťči vazelína, tuk,teda lanoline, lard,či grease.

Keď sme už dobre namazaní, prestaneme sa báť prekážok akými sú útesy, prúdy, vlnobitie (cliffs, currents, swell) a nepríjemností ako morská choroba, kŕče, vyčerpanie, popálenie medúzou (seasickness, cramps, exhaustion, jellyfish sting).

Ak uspejeme, bude to veľká sláva v uliciach nášho mesta. Teda ticker-tape parade. Slovo parade tu značí slávnostný sprievoda ticker-tape je konfeta,malý ozdobný papierik, aké sa používajú napríklad na novoročných oslavách.

Nepravidelné slovesá
plávať: swim, swam, swum
priniesť: bring , brought, brought
stať sa (niekým, niečím): become, became, become
dať, položiť, vytvoriť (rekord) :set, set, set
uštipnúť, bodnúť, popáliť: sting, stung, stung

Ukážky použitia:
– From 1921-25 Gertrude set 29 national and world amateur records.
– I didn’t get seasick or stung by any jellyfish.

Záverečné úlohy pre usilovných.
Prečítajte si nasledujúci vtip. Ale iba raz. Použijeme ho v ďalších úlohách. Pripomínam, že Breast Stroke je plavecký štýl zvaný prsia.

A blonde woman competed with a brunette woman and a redheaded woman in the Breast Stroke division of an English Channel swim competition.The brunette won, the redhead came in second. The blonde finally reached shore completely exhausted. After being revived with warm blankets and hot coffee she remarked, "I don’t want to complain, but I think those other two girls used their arms."

Úloha 1.
Tam, kde treba, doplňte vhodne namiesto bodiek určitý alebo neurčitý člen:

….. blonde woman competed with …. brunette woman and ….. redheaded woman in ….. Breast Stroke division of …… English Channel swim competition……. brunette won, …… redhead came in second. …… blonde finally reached…….. shore completely exhausted.

Úloha 2.
Ako by ste povedali:a) Nechcem sa sťažovať, ale …b) Som totálne vyčerpaný.

Úloha 3.
Ako sa povie anglicky: plavecká súťaž , červenovláska, breh, teplé deky (prikrývky)?

Odpovede: Všetky si viete odvodiť pri opätovnom čítaní vtipu.

Na rozlúčku ešte pár odkazov.Ten prvý je zvlášť zaujímavý. Ak máte nainštalovaný príslušný softvér, môžete si daný text aj vypočuť!:
http://www.uh.edu/engines/epi1390.htm

http://school.discovery.com/homeworkhelp/worldbook/atozgeography/e/181620.html
http://www.doversolo.com/solorecap.htm

Prajem príjemné čítanie.

Pripravuje Ivan Kupka


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS