ČLÁNOK




Surfovanie s angličtinou 17.
7. septembra 2001

Klonovanie a ±kótska ovca Dolly

Ako sa tak trmácame µivotom od výplaty k výplate, ani si nestihneme v±íma», µe na Zemi prebieha skrytá revolúcia. Revolúcia, ktorá môµe úplne zmeni» tvár spoločnosti, podobu filozofie, etiky, aj tvar ná±ho nosa. Táto revolúcia sa odohráva vo výskumných biologických laboratóriách. Počítačová revolúcia priniesla hromadné spracovanie údajov, informačné autostrády a interaktivitu. Genetická revolúcia prinesie nebo, peklo a očistec súčasne.

Začiatkom roku 1997 uverejnil americký časopis Nature neuveritežnú správu: V Roslinovom in±titúte v ±kótskom Edinburgu bola vytvorená presná genetická kópia dospelého cicavca! Kópiou bolo malé jahniatko Dolly. Originálom dospelá ±es»ročná ovca.

Recept na výrobu jedincov ako Dolly je zhruba takýto: Z chladničky sa vyberie pár buniek, získaných z originálu. Napríklad z vemena dospelej ovce. Bunky sa nechajú pár dní hladova», potom sa z nich vyberú jadrá. Kaµdé jednotlivé jadro je vsadené do vajíčka, z ktorého bolo jeho vlastné jadro odstránené. Tých pár vajíčok, ktoré sa začnú správa» ako oplodnené, sa po čase implantuje do materníc oviec-hostiteliek. Ak aspoň jedna z nich vynosí a porodí zdravé mláďa, zázrak je na svete. Procedúra je vežmi pracná. Aj odborníkovi sa vydarí len jeden z dvesto-tristo pokusov.

Mláďatko nie je nijako príbuzné s rodičkou-hostitežkou. Ani s darkyňou vajíčka. Nemá otca. Má presne tie isté gény, ako "kopírovaná" ovca, ktorú pripravili o kúsok mliečnej µžazy.

Ak dosiaž µeny v ©kótsku trpeli prítomnos» muµov – za podmienky, µe nosili sukne a slúµili rodu na semeno – odteraz je tu teoretická moµnos» zaobís» sa bez nich. To si taká ±kótska gazdiná rozmyslí: chova» doma darmoµráča, alebo si jednoducho da» naklonova» deti na svoj vlastný obraz. Poprípade si zaobstara» bábätkovský exemplár tety Sáry, ktorá mala v detstve také krásne zlaté kučery!

História kloňovania začala samozrejme dávnej±ie. Dolly nespadla len tak z neba. V pä»desiatych rokoch bola rozvinutá technika umelej inseminácie, umelého oplodnenia. V roku 1952 sa Robertovi Briggsovi a Thomasovi Kingovi podarilo naklonova» µaby z buniek maličkých µubrienok. V roku 1978 prichádza na svet Baby Louise, prvé die»a, počaté oplodnením v skúmavke. Roku 1983 zaznamenávame prvý presun embrya z tela biologickej matky do tela matky-budúcej rodičky.V devä»desiatych rokoch je zdokonalená technika klonovania z embrya: po oplodnení vajíčka sa počká, kým sa toto rozdelí na viac buniek. Z tých sa zoberú jadrá a implantujú sa do "odjadrovaných" vajíčok.V±etci vzniknutí jedinci majú presne ten istý genetický makeup. Na rozdiel od Dolly v±ak majú aj otca aj matku: tí dodali genetický materiál na darcovské embryo.

Od narodenia Dolly uµ teoreticky klasického otca ani matku na vytvorenie nového človeka netreba. Len niekožko týµdňov po publikovaní správy o narodení Dolly firma Valiant Ventures, usídlená na Bahamách oznámila,µe chystá postavi» laboratórium, v ktorom bude klonova» žudí, ochotných za svoje "okopírovanie" zaplati».

Nad±enci takéto správy vítajú. Aké to bude pekné, keď si rodičia budú moc» da» naklonova» svoje tragicky zosnulé die»a! Keď budeme môc» dopredu rozhodova» o budúcich talentoch a zdravotných dispozíciách na±ich detí! Triezvej±í znalci vyzdvihujú moµnos» da» si naklonova» a vypestova» kópie svojich vlastných orgánov. (Ma» takú rezervnú pečeň nemusí by» v niektorých prípadoch od veci…) Militantní nad±enci uµ dopredu zatracujú odporcov žudského klonovania: "Doteraz ste diskriminovali µeny, národnostné či rasové skupiny. Teraz sa chystáte diskriminova» tých, ktorí majú identický genetický kód!"

Skeptici sa naopak chystajú za hlavu. Ak by žudské klonovanie malo také percento úspe±nosti, ako klonovanie oviec, podaril by sa asi jeden z tristo pokusov. Z ostatných vajíčok by sa v lep±om prípade nevyvinulo nič. V hor±om prípade zdeformovaní Frankensteini. Navy±e: čo keď si dáky fanatický diktátor dá naklonova» armádu svalnatých a poslu±ných vojakov? A k tomu zástupy poslu±ných a pracovitých otrokov – presne rovnakých a navzájom zamenitežných? Príroda sa nám za tieto pokusy určite ±karedo odplatí!

Znalci, ktorí sa problematikou klonovania zaoberajú tvrdia, µe otázka neznie, či sa žudia budú alebo nebudú klonova».Otázka znie iba KEDY. Je vraj vysoko pravdepodobné, µe preteky o vytvorenie prvého žudského klonu – genetickégo dvojníka dospelej osoby – sú uµ od±tartované.

Tu je adresa stránky, na ktorej nájdete príbeh vytvorenia ovce Dolly:
http://www.sciam.com/explorations/030397clone/030397beards.html
náhradná stránka:
http://www.sciam.com/0597issue/0597infocus.html

Poďme teraz na slovíčka.

Ako sa to povie.

Mammal je cicavec. Kaµdý opravdivý cicavec má mammary glands, t. j. mliečne µžazy.Species je µivočí±ny druh. Sheep je konkrétny µivočí±ny druh – ovca, ewe (vyslov takisto ako slovko „you“)je ovca – dospelá samica. Lamb je jahňa, baránok, ovečka. Pedigree je rodokmeň, pôvod, čistokrvnos» príslu±ného jedinca.

Ďalej je reč o bunkách – cells. Nás aµ tak nezaujímajú eggs fertilized by sperm – vajíčka oplodnené spermiami,ako skôr časti buniek, jadrá, nuclei.

Keď sa niekomu podarí taký husársky kúsok, vežký čin, skrátka feat , aký vykonali ±kótski výskumníci, mnohé presvedčenia sú podkopané, otrasené, sú to shattered beliefs.®iadne oficiálne zákazy – bans -dlhodobo rozvoj klonovacích technológií zastavi» nedokáµu.

Nepravidelné slovesá

da», dáva»: give, gave, given
zmrazi», mrznú»:freeze, froze, frozen
hžada», vyhžadáva»: seek, sought, sought
sta» sa: become, became, become

Ukáµky pouµitia:This maneuver „froze“ the cells…Tento manéver akoby „zmrazil“ bunky …The experiment provides a long-sought confirmation that adult cells…Tento experiment poskytuje dlho hžadané potvrdenie toho, µe dospelé bunky…

Záverečné úlohy pre usilovných

1. Skúste poveda» po anglicky: chromozómy, jadrá, bunky, ovce
2. „Physicians“ sú:a) biológovia, b) fyzici c) lekári d) fyziológovia
3. Ak treba, na prázdne miesta doplňte predloµky alebo členy: „But if cloning…. humans does prove practical, it may be impossible ……prevent …….physicians ……offering it.“
4. O Dolly sa novinári vyjadrili, µe je to „a clone in sheep`s clothing“. Ako by ste povedali po anglicky „vlk v ovčom rúchu“?

Odpovede:

1. Chromosomes, nuclei, cells, sheep. S tvarom mnoµného čísla „sheep“ sme sa uµ raz stretli.
2.: Ide o lekárov.Fyzik je physicist a fyziológ je physiologist.
3.„But if cloning of humans does prove practical, it may be impossible to prevent physicians from offering it.“ Pred slovami „humans“ a „physicians“ nie je určitý člen, pretoµe ide o žudí v±eobecne, lekárov v±eobecne.
4. A wolf in sheep`s clothing.

A na rozlúčku tri odkazy na stránky o klonovaní:

http://www.thirteen.org/innovation/show1/html/4sb-dolly.html
http://www.prospect-magazine.co.uk/highlights/cloning_liberty

Poklona!


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS