ČLÁNOK




Surfovanie 22. Television History
3. decembra 2001

Television history

Človek už takmer od detstva v sebe nosí takého malého, tvrdohlavého panáčika. Ten ho vždy večer núti, aby sa posadil do obývačky. A zapol telku. Skrátka, sme civilizácia televíznych divákov. Nie vždy tomu tak bolo. Najprv musela televízia vzniknúť. Dnes sa pozrieme na históriu televízneho vysielania.

Na začiatku treba poznamenať, že vývoj a rozšírenie televízie bolo kolektívnym dielom mnohých ľudí, pochádzajúcich z rôznych národov. Na druhej strane je pravda, že čo sa týka používania tejto vymoženosti, tu anglofónny svet odjakživa vedie. Pozrime sa ale najprv do predhistórie.

Prvé pokusy s vysielaním signálu siahajú do dávnych dôb. Niekedy nedopadli práve najlepšie. Posla zrazil nepriateľský šíp, oheň, určený na vysielanie signálov, spálil celú dedinu.

V roku 1844 predvádza Samuel Morse po prvý krát verejnosti telegraf. V roku 1895 Gugliemo Marconi uskutoční prvé bezdrôtové vysielanie v morzeovke a v roku 1901 sa mu podarí takýto prenos aj cez Atlantický oceán. Americký finančník a magnát John Pierpont Morgan od zlosti určite očervenie. Koľko prachov vrazil do toho nepraktického vizionárskeho génia Teslu, aby si zabezpečil v tejto oblasti prvenstvo! Aké by to bolo výhodné mať prvý – a sám – k dispozícii najnovšie správy z londýnskej burzy!

Koncom devätnásteho storočia a v prvej štvrtine dvadsiateh osa nemeckí, ruskí, anglickí a ďalší vynálezcovia prekonávajú vo vynaliezaní.vecičiek, užitočných pre budúcu televíziu. V roku 1924 Angličan John Logie Baird dosahuje prvenstvo pri prenose pohyblivého obrazu – siluety. Jeho prístroj je podobný modelu Nemca Paula Nipkowa.

V roku1919 vzniká RCA – The Radio Corporation of America a v roku 1927 BBC – The British Broadcasting Corporation. V USA sav tomto roku uskutoční prvý prenos televízneho prejavu na svete – na vzdialenosť 200 míľ. V roku 1928 vzniká v USA prvá televízna stanica na svete – Station W2XBS, patriaca RCA.Vytvára prvú televíznu hviezdu. Je ňou Felix the Cat.

Keďže sme v jazykovom seriáli, dovoľme si malú lingvistickú odbočku. Ak by sa boli v stredoveku Španieli viac posnažili a boli by obsadili aj Severnú Ameriku, seriál by sa volal „Felix el gato“. A keby tí pohodlní Francúzi nepredali Louisianu, možno by sa volal „Félix le chat“. Či už je to „chat“ – čítaj „ša“ – alebo „gato“,alebo „cat“, všetky tieto slová majú zrejme za pramater latinské slovo“catta“ – mačka. Zvukovú stopu „k-t, g-t, ( š- nemé t) „môžeme dokonca vystopovať aj v nemeckom slove „die Katze“. Pre tých, ktorí sa sťažujú na veľké rozdielymedzi písanou a hovorenou podobou slova v angličtine (francúzštine) – vidíte, že historický pravopisv sebe nesie užitočné informácie.

Poďme sa ale posadiť naspäť k televíznym prijímačom. V roku 1930 odvysiela Američan Charles Jenkins prvý televízny reklamný program. Dostane za to pokutu. V roku 1936 je na celom svete v prevádzke stále iba dvetisíc televíznych prijímačov.

Ak ste prvého septembra roku 1939 pozerali BBC, spomínate si, že vysielanie bolo náhle prerušené. V strede seriálu o Mickey Mousovi. A presne na tomto mieste vysielanie znovu odštartovalo v roku 1945, keď druhá svetová vojna skončila. Amíci pokračovali s vysielaním aj cez vojnu. A po nej , roku 1946 ako prví použili na prenos signálu koaxiálny kábel. V roku 1948 je v USA niečo okolo milióna prijímačov. V roku 1950 tam vysiela vyše 100 televíznych staníc. A prvé vysielanie farebnej televízie sa uskutoční takisto v USA – v roku 1951.

Ešte zopár perličiek a zaujímavostí:

V roku 1958 pápež Pius XII vyhlasuje svätú Kláru z Assisi za patrónku televízie. S jej soškou, umiestnenou na televízii budete mať lepší príjem.

V roku 1971 vysiela v Indii jedna jediná televízna stanica. Sídli v New Delhi a dosah signálu je menej ako štyridsať kilometrov. V Juhoafrickej Republike nevysiela žiadna televízia!

V roku 1977 vláda JuhoafrickejRepubliky nakoniec povolí tlaku verejnosti. Uskutoční sa prvé televizne vysielanie. Dovtedy tu bola televízia zakázaná kvôli jej morálnej závadnosti . (Apartheid, ten bol zrejme OK).

Dnes si pozrite jednu z nasledujúcich stránok:
http://www.technicalpress.com/History/History_timeline.htm

http://www.inventorsmuseum.com/television.htm

Ako sa to povie

Skôr, ako vznikla obľúbená ľudská činnosť watching TV – pozeranie televízie, boli tu: telegraph telegraf, ktorý po drôte prenášal nejaký signál v morzeovke – a Morse code signal. Neskôr sa dal signál prenášať (transmit) aj bezdrôtovo – wireless. Či už pomocou krátkych vĺn – via shortwave – alebo stredných vĺn medium-wave.

Na prijímanie signálu treba vlastniť televízny aparát – a television set (a television). Obraz väčšinou hľadáme na obrazovke – screen. V Amerike môžeme počuť, že sa obrazovka označí aj slovom tube, toto slovo hovorovo označuje aj elektrónku a vo všeobecnosti trubičku či hadičku. Vrcholom techniky sú ploché obrazovky flat-screens a obrazovky s displejmi z tekutých kryštálov, liquid crystal display screens.

Najprv sme mali len čierno-biele prijímače, black-and-white receivers. Potom prišla farebná televízia, colour television a prijímače farebných programov colour sets.V roku 1950 má svoje začiatky káblová televízia, cable TV. Prvá televízna družica – television satellite – je vypustená roku 1962.

Ešte tri zvraty, úzko spojenés vysielaním: commercial spots – reklamné šoty, to advertise– propagovať, robiť reklamu čomu, advertiser – inzerent.

Nepravidelné slovesá

začať, začínať: begin, began, begun
vysielať: broadcast, broadcast/broadcasted, broadcast/broadcasted
dať, dávať:give, gave, given
minúť, stráviť: spend , spent, spent

Ukážky použitia:

– 1972: The Munich Olympics are broadcast live.
– By the time he is 75, the average American male will have spent nine entire years of his life watching television. Vo veku 75 rokov bude mať za sebou priemerný americký muž deväť celých rokov života strávených pozeraním televízie.

Záverečné úlohy pre usilovných

1. Akým slovom sa v angličtine označujú televízni diváci? a) watchers, b) viewers, c) audience
2. Schopnosť odhaľovať fonetickú (tým pádom občas aj významovú) podobnosť slov, patrí do výzbroje každého lingvistu či polyglota. V texte sme spomínali svätú Kláru „Saint Clare“. Skúste nájsť príbuzné anglické slovo ku slovu „Clare“. Pomôcka pre neistých: latinské slovo „clarus“ má význam „jasný, žiariaci, zrozumiteľný“.
3. Ešte raz to isté. Nájdite dve anglické slová foneticky príbuzné s menom „Félix“.
4. Skúste preložiť do angličtiny: „Jeden zo štyroch Američanov“ a „ani za milión dolárov“. Ostrieľaní borci môžu preložiť: „Jeden zo štyroch Američanov by sa nevzdal televízie dokonca ani za milión dolárov.“

Odpovede:

1. Televízny divák je „viewer“. Slovo „audience“ označuje poslucháčov, obecenstvo, publikum.
2. Ide o slovo „clear“. Medzi príbuzných tohto slova patria napríklad francúzske „clair“, talianske „chiaro“ či nemecké „klar“.
3. Napríklad slovo „felicity“ -šťastie, blaženosť ( „felix“ je po latinsky šťastný, plodný, úrodný), ale aj slovo „feline“ – mačkovitý. „Félix“ je skutočne trefné meno pre šťastného kocúra!
4. One in four Americans would not give up television even for a million dollars .

Dnešné záverečné odkazy:

Film a televízia http://www.technicalpress.com/History/History_film.htm
The first brittish television play: http://www.dfm.dircon.co.uk/mwfihm.HTM
1929: http://members.aol.com/jeff1070/tv4.html
TV in fifties (sixties): http://www.outofthenight.com

Želám všetkým jasný signál.

Ivan Kupka


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS