ČLÁNOK




Summit ázijsko-pacifických krajín sa stal ďalšou tribúnou boja proti medzinárodnému terorizmu
22. októbra 2001

Prezident Spojených štátov George Bush na stretnutí najvyšších predstaviteľov skupiny pre Ázijsko-pacifickú hospodársku spoluprácu – (Asia-Pacific Economic Cooperation) – APEC v Šanghaji zdôraznil, že septembrové útoky na USA nezastavia budovanie slobodných trhov a fungovanie voľného obchodu.

Americký prezident ďalej dodal, že vojna proti terorizmu je zápasom v záujme záchrany civilizovaného sveta a hodnôt, ktoré sú spoločné pre Západ, Áziu, ale aj islam.

Zvoľte si otvorenosť, úprimnosť, obchod a toleranciu a nájdete prosperitu, slobodu a vedomosti.

Zvoľte si izoláciu, závisť a zlobu a nájdete chudobu, stagnáciu a ignoranciu. Naše krajiny si už vybrali – slobodu, a nie strach, dodal doslova Bush.

Celkové zameranie summitu v Šanghaji je dôkazom, že nad ekonomickou problematikou, ktorá doteraz dominovala v zoskupení APEC, teraz prevládli politické aspekty boja proti terorizmu, i keď prezident Bush vyzval ázijsko-pacifické krajiny, aby prijali nové a efektívne nástroje, ktoré podporia globálny obchod. USA chcú niesť svoj diel zodpovednosti a angažovanosti pri obnovení ekonomickej dynamiky v ázijsko-pacifickom regióne.

Čínsky prezident Jang Ce-min v Šanghaji uviedol, že terorizmus je priamou výzvou pre víziu krajín APEC budovať „slobodné, otvorené a prosperujúce ekonomiky“.

Politické vyhlásenie 21 krajín tohto regiónu jasne pomenovalo útok na americké mestá a označilo ho za „vražedný čin“. Šanghajský dokument sa v prvých komentároch označuje ako „bezprecedentný“, pretože krajiny APEC vôbec po prvý raz od vzniku zoskupenia, v ktorom sa preferujú najmä obchodné otázky, dalo jednoznačnú prioritu politickým otázkam a koordinácii úsilia v boji proti fenoménu v jeho najnebezpečnejšej podobe – proti militantnému terorizmu.

APEC vznikol pred 12 rokmi.

V spoločnom vyhlásení sú však iba veľmi jemné zmienky o operáciách v Afganistane, ktoré časť krajín ázijsko-pacifického zoskupenia odmieta. Vari najviac sa v tomto smere angažujú Malajzia a Indonézia, ktoré však od USA získali v Šanghaji ubezpečenie, že americké vojská podnikajú akcie s maximálnou opatrnosťou tak, aby sa vyhli obetiam na civilnom obyvateľstve.

Všeobecne sa zdôrazňuje, že každý národ by sa mal postaviť proti terorizmu, v opačnom prípade sa stane jeho terčom.

V šanghajskom vyhlásení o boji proti terorizmu sa opakuje aj záväzok členských štátov APEC spoločne pracovať pri potieraní terorizmu a bojovať proti tým, ktorí teroristov ukrývajú, financujú, materiálne a morálne ho podporujú.

Ešte v predvečer summitu vyjadril americký prezident so svojím čínskym partnerom Jang Ce-Minom „spoločné porozumenie“ v otázkach boja proti terorizmu.

V sobotu však Jang Ce-Min spoločne s ruským partnerom Vladimirom Putinom zdôraznili, že operácie na afganskom území by mali čo najskôr viesť k politickému riešeniu, pričom sa preferuje model záštity Organizácie spojených národov nad ďalším vývojom v Afganistane po dezintegrácii Talibanu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS