ČLÁNOK
Sudca Jackson rozhodol o rozdelení Microsoftu na dve časti
8. júna 2000

Sudca Okresného súdu v Columbii Thomas Penfield Jackson rozhodol o rozdelení Microsoftu na dve časti. Informovala o tom internetová stránka amerického súdu pre okres Columbia http://usvms.gpo.gov.

Sudca súhlasil s návrhom žalobcov, Ministerstva spravodlivosti USA a 20 štátov únie o rozdelení Microsoftu na dve časti, z ktorých jedna sa bude zaoberať operačnými systémami a druhá ostatnými aplikáciami a internetovými službami. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva Microsoftu Billa Gatesa, spoločnosť sa odvolá na príslušný odvolací súd.

Podľa rozhodnutia sudcu musí Microsoft do 90 dní začať proces delenia a skončiť ho do štyroch mesiacov, lehota začne plynúť až po skončení odvolávacieho procesu. Rozdelenie spoločnosti musí trvať minimálne 10 rokov. Microsoft takisto musí umožniť väčší prístup ku zdrojovému kódu Windows.

Tržby z predaja operačného systému Windows sa na celkových tržbách Microsoftu podieľajú 40 percentami, tržby z predaja softvérového balíka Office predstavujú taktiež 40 %, a zvyšok pochádza z predaja iného softvéru, hardvéru a internetových produktov. V treťom finančnom štvrťroku, ktorý sa skončil 31. marca, dosiahla firma celkové tržby 5,6 mld. USD.

Spoločnosť Microsoft Corp. sa plánuje proti rozsudku sudcu Thomasa Penfielda Jacksona, ktorým rozhodol o rozdelení spoločnosti na dve časti, odvolať a požiadať o odklad výkonu rozhodnutia až do rozhodnutia odvolacieho súdu. Odvolacie súdy by podľa názoru spoločnosti mali možnosť posúdiť spor ešte predtým, než rozhodnutie okresného súdu vstúpi do platnosti. Rozhodnutie sudcu považuje firma za obmedzenie hospodárskej spôsobilosti spoločnosti plniť si svoje záväzky, ktorými sú vývoj nových produktov a spolupráca s partnermi z oblasti priemyslu. Uvádza sa to vo vyhlásení spoločnosti na jej internetovej stránke.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení, Microsoft dôveruje americkému súdnemu systému a verí v pozitívny výsledok odvolacieho konania. „Rozhodnutie nie je v súlade s minulými rozhodnutiami odvolacieho súdu a najvyššieho súdu, ktoré podporujú zlepšovanie výrobkov. Je tiež neprimerané v tom, že sa snaží rozdeliť spoločnosť Microsoft a tým regulovať softvérový dizajn,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Bill Gates.

Tržby z predaja operačného systému Windows sa na celkových tržbách Microsoftu podieľajú 40 percentami, tržby z predaja softvérového balíka Office predstavujú taktiež 40 %, a zvyšok pochádza z predaja iného softvéru, hardvéru a internetových produktov. V treťom finančnom štvrťroku, ktorý sa skončil 31. marca, dosiahla firma celkové tržby 5,6 mld. USD


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS