ČLÁNOK
Súd ani v piatok nerozhodol o zrušení predbežného opatrenia
9. augusta 1999

Krajský súd (KS) v Bratislave ani v piatok nerozhodol o zrušení predbežného opatrenia, ktorým sú zablokované akcie Nafty Gbely na účte Druhej obchodnej. Ako pre agentúru SITA povedal podpredseda KS Peter Šamko, súd o návrhu na zrušenie predbežného opatrenia rokoval, rozhodnutie však nebolo vydané. Zároveň potvrdil, že právny zástupca Fondu národného majetku (FNM) SR Ernest Valko predložil súdu požadované doplňujúce podklady.
P. Šamko očakáva, že súd by mohol rozhodnúť na budúci týždeň. Jeho rozhodnutie je však viazané na vyriešenie niektorých otvorených otázok. Ide predovšetkým o skutočnosť, že predbežné opatrenie Najvyššieho súdu nebolo Druhej obchodnej doteraz doručené. Doručenie opatrenia je však podmienkou jeho vykonateľnosti a teda následne aj prípadného zrušenia.
KS začal rokovať o návrhu na zrušenie predbežného opatrenia už vo štvrtok. Vtedy požiadal E. Valka, aby mu doplnil potrebné doklady. Samotný návrh na zrušenie predbežného opatrenia podal právny zástupca fondu na súd v stredu. Celý proces sa však skomplikoval tým, že príslušná sudkyňa na Krajskom súde v Bratislave sama namietla svoju zaujatosť v tomto prípade. Tým sa prípad dostal na Najvyšší súd SR, ktorý jej námietku uznal. Prípad sa následne vrátil na KS, ktorý vec pridelil svojmu senátu.
Zrušenie spomenutého predbežného opatrenia je podmienkou dovŕšenia obchodu na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) s 32 % akciami Nafty Gbely, ktorý sa mal vysporiadať vo štvrtok. Ministerka financií Brigita Schmögnerová však prípadu pomohla, keď obchod na burze z dôvodu nevyjasnenosti viacerých otázok súvisiacich s touto transakciou pozastavila. Ministerstvo financií (MF) SR ako štátny orgán dozoru nad kapitálovým trhom totiž usúdil, že v prípade nevyjasnenia týchto otázok by mohli v dôsledku prevodu akcií vzniknúť aj väčšie škody. Pozastavenie bude zrušené po vyjasnení otvorených otázok, predovšetkým ohľadom predbežného opatrenia súdu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS