ČLÁNOK
Štvrtým potenciálnym investorom v Slovenskej poisťovni je Aegon
17. septembra 2001

Holandská poisťovacia spoločnosť Aegon dala v piatok povolenie na oficiálne zverejnenie svojho mena a je posledným zo štvorice vybraných investorov pre vstup do Slovenskej poisťovne (SP). Spoločnosť Aegon pôvodne požadovala, aby jej meno ostalo nezverejnené. „Svoje stanovisko však zmenila na základe odporúčania privatizačného poradcu Delloite&Touche a požiadavky Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku (MSPNM) SR v súvislosti so spochybnením výberového konania v SP,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.

V médiách sa začiatkom týždňa objavili správy o nespokojnosti odmietnutých uchádzačov o SP s rozhodnutím komisie, pričom TBI Holding a Clal Insurance Enterprise Holdings oslovili prostredníctvom právnika MSPNM a ďalších predstaviteľov štátu. V liste upozornili, že ak nebudú zaradení do užšieho výberu, podniknú všetky právne kroky na ochranu svojich práv. Podľa Mervu je však akékoľvek spochybňovanie výberového konania pre užší okruh investorov neodôvodnené, pričom sa „uskutočnilo transparentným spôsobom a je nespochybniteľné“.

Spoločnosť Aegon patrí medzi najväčšie poisťovacie spoločností na trhu životného a neživotného poistenia v Európe a dominantné miesto zaujíma aj vo svete. Vlastné imanie spoločnosti predstavuje 11,9 mld. USD, objem predpísaného životného poistenia dosahuje 16,6 mld. USD a neživotného 2,5 mld. USD.

Komisia pre výber užšieho okruhu investorov v Slovenskej poisťovni 7. septembra odporučila umožniť podrobný prieskum štyrom z ôsmich prihlásených investorov. Ide o spoločnosti Allianz, Eureko, La Fondiaria a Aegon. Svoj záujem o najväčšiu slovenskú poisťovňu prejavilo prevzatím informačného memoranda poisťovne 22 záujemcov.

Štát ponúkol na predaj majoritný podiel SP v polovici júna. Podiel štátu v poisťovni klesol po zvyšovaní základného imania bez účasti štátu na 67 %. Podiel Penta Group sa pritom zvýšil na 20,22 %. Penta by mala strategickému investorovi na základe memoranda s Ministerstvom financií SR predať v prípade záujmu svoj podiel za rovnakých podmienok ako predaj štátneho podielu. Potenciálny investor tak bude môcť v poisťovni získať 87,22 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS