ČLÁNOK
Stredoeurópske telekomunikačné firmy atraktívne a výhodné
15. februára 2001

Úverová kvalita medzi telekomunikačnými spoločnosťami Európskej únie pravdepodobne klesá, avšak podobné spoločnosti v strednej a východnej Európe môžu poskytnúť investorom veľmi výhodnú a perspektívnu investíciu.

Ratingová agentúra Moody’s Investor Services znížila rating vedúcej holandskej telekomunikačnej spoločnosti KPN o dva body a zvýšila rating poľskej monopolnej telekomunikačnej firmy TPSA o jeden bod. Obe spoločnosti sa tak stali nositeľmi rovnakého ratingu Baa2, avšak TPSA získala pozitívne vyhliadky. Tieto skutočnosti zdôrazňujú rozsiahle zmeny, ktorými prešiel európsky telekomunikačný sektor v minulom roku. Európske telekomunikačné giganty, ktoré sa značne zadlžili kvôli potrebe financovať akvizície a získať licencie pre mobilnú komunikáciu tretej generácie UMTS, utrpeli pokles ratingu z úrovní AA.

Spoločnosti British Telecom, France Telecom a Deutsche Telekom, ktoré sú držiteľmi ratingu A, budú pravdepodobne čoskoro nasledovať KPN do oblasti BBB, ak sa im v tomto roku nepodarí splniť ciele v oblasti redukcie dlhov. Hrozba zníženia ratingu spôsobila, že náklady na úvery sa pre tieto firmy značne zvýšili. Analytici povedali, že investori, ktorí majú záujem vložiť svoje financie od telekomunikačného sektora bez rizika úverovej krízy, by urobili dobre, keby investovali do menších európskych telekomunikačných operátorov, ako napríklad TPSA, OTE a dokonca Portugal Telecom. Investovanie do týchto firiem by sa považovalo za defenzívny krok, kým veľké spoločnosti neznížia svoje dlhy a nedosiahnu zvýšenie ratingu.

Agentúra Moody’s vysvetlila zvýšenie ratingu spoločnosti TPSA jej dominantným podielom na poľskom trhu fixných liniek a participáciu na mobilnej komunikácií, ako aj skutočnosťou, že spoločnosť France Telecom vlastní 35 % firmy TPSA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS