ČLÁNOK
Stredoeurópske krajiny uvažujú o aliancii búrz
16. mája 2001

Rakúsko a jeho stredoeurópski susedia uvažujú o možnej strategickej aliancii medzi ich akciovými burzami. Agentúre Reuters to oznámil rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser. Dodal, že minulý mesiac rokoval na túto tému vo Washingtone na zasadnutí Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky s ministrami z Maďarska, Poľska, Českej republiky, Slovinska a Slovenska.

„Cieľom rokovaní je umožniť strategickú kooperáciu medzi rakúskym kapitálovým trhom a trhmi východoeurópskych krajín. Otázkou je, ako dokážeme spojiť jednotlivé burzy, ktoré majú malý potenciál, do väčšieho funkčného celku,“ povedal Grasser. Dodal, že predstavitelia regionálnych búrz a ministri financií sa budú snažiť dosiahnuť predbežnú dohodu o možnej aliancii búrz pred jesennými zasadnutiami fondu a Svetovej banky.

Spoločnými problémami búrz v stredoeurópskych krajinách sú nízke objemy obchodov, nízka likvidita a slabá trhová kapitalizácia, čo však môže pomôcť vyriešiť práve strategická aliancia. Aliancia im umožní lepšie využívať príležitosti, ktoré prinesie budúca expanzia EÚ. Podľa Grassera sa zatiaľ nedá predpovedať, čo konkrétne rokovania prinesú. Vyjadril však nádej, že „vznikne platforma, ktorá zviditeľní regionálne burzy na medzinárodnom poli“.

Rakúska burza spolu s frankfurtskou burzou Deutsche Börse vytvorili v novembri minulého roku spoločnú platformu Newex s cieľom obchodovať s akciami zo strednej a východnej Európy. Platforma však narazila na problém nízkych objemov. Akákoľvek dohoda medzi viedenskou burzou a východoeurópskymi burzami umožní aj pričlenenie Deutsche Börse, pretože viedenská burza aj Newex používajú systém Xetra burzy Deutsche Börse. Takáto aliancia by ohrozila londýnsku burzu London Stock Exchange, ktorej systém Seaq International sa podieľa značnou časťou na obchodovaní s východoeurópskymi akciami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS