ČLÁNOK
Stredoeurópske banky budú musieť znížiť prevádzkové náklady
16. januára 2003

Pri poklese úrokových sadzieb a raste konkurencie budú musieť banky v strednej a východnej Európe (SVE) v nasledujúcich dvoch až troch rokoch zvýšiť efektívnosť prevádzkovej činnosti. Pri zvyšovaní objemu poskytovaných úverov sa preto budú musieť sústrediť na znižovanie prevádzkových nákladov a riadenie rizika. Uviedol to v stredu generálny riaditeľ VÚB Tomas Spurny. Prevádzkový zisk slovenských bánk by mal podľa neho pri poklese úrokových sadzieb na úroveň v EÚ, raste nákladov na rizikové úvery a raste prevádzkových nákladov, a súčasnom zvyšovaní objemu poskytovaných úverov stagnovať alebo sa mierne znížiť a v roku 2005 by mohol byť na úrovni asi 19 mld. Sk. Výnosnosť potrebného kapitálu slovenských bánk, ktorého objem by mal vzrásť z približne 30 mld. Sk na vyše 80 mld. Sk, by pritom mala poklesnúť na približne 17 %. V bankách západnej Európy sa výnosnosť kapitálu pohybuje za posledné roky na podľa Spurneho od 17 do 16 %.

„Banky zamerané na zvýšenie ziskovosti budú mať dostatok kapitálu na to, aby predbehli banky, ktoré sa sústreďujú na zvyšovanie trhového podielu,“ skonštatoval. Očakáva pritom konsolidáciu bánk na slovenskom trhu, pretože tento je podľa neho príliš malý na existujúci počet bankových licencií. Na slovenskom bankovom trhu existuje prebytok likvidity, pričom väčšina bánk nemá distribučnú kapacitu na získavanie klientov z radov malých a stredných podnikateľov. Jedným z najdôležitejších investičných príležitostí považuje Spurný v budúcnosti spolufinancovanie infraštruktúry a účasť na dôchodkovej reforme. Pri spolufinancovaní infraštruktúry očakáva značnú spoluprácu medzi bankami, lebo žiadna banka nie je schopná tieto projekty prefinancovať sama.

V bankách v krajinách SVE je výkonnosť, ktorá je asi o 50 % vyššia ako v bankových domoch v západnej Európe, brzdená dvojnásobnou mierou nákladov, čo je dôsledkom nízkej produktivity práce. Výkonnosť a produktivita pritom závisia podľa Spurného najmä od kvality manažmentu. Podľa analýzy VÚB by sa na zisku bankového sektora krajín SVE mala v najbližších rokoch podieľať najmä zvýšená ziskovosť retailového bankovníctva. Do roku 2010 by sa zisk siedmich krajín strednej Európy mal vyšplhať na 13 mld. Sk. V roku 2000 bol len na úrovni 3 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS