ČLÁNOK
Stredná Európa sa chystá na znižovanie úrokových sadzieb
28. januára 2001

Očakávané spomalenie svetovej ekonomiky sprevádzané nižším rastom a infláciou v strednej Európe prinúti podľa analytikov Poľsko, Maďarsko a Českú republiku znížiť úrokové sadzby. Poľská aj česká centrálna banka síce tento týždeň ponechali sadzby bez zmeny, odborníci však usudzujú, že Poľsko zníži sadzby najagresívnejšie, čo by mohlo tento rok znamenať ich postupný pád o 400 až 500 bázických bodov zo súčasných 19 percent.

Výbor pre menovú politiku poľskej centrálnej banky uviedol, že svoju politiku môže prehodnotiť až po schválení štátneho rozpočtu a potom, čo bude zrejmé, že privatizácia pokročila a jadrová inflácia sa znížila. Pre analytikov nie je rozhodnutie výboru prekvapujúce, varujú však, že pokiaľ by čakal príliš dlho, mohla by sa ekonomická situácia Poľska prudko zhoršiť. „Pokiaľ by výbor skutočne niekoľko mesiacov čakal, aby sa ubezpečil, že výdavkové ciele a príjmy z privatizácie sú na správnej ceste, mohol by rozhodovať o znížení sadzieb až v okamžiku, keď bude ekonomika už silne spomaľovať,“ uviedla v správe Sonja Gibbsová, hlavná ekonómka Nomury pre transformujúce sa ekonomiky Európy, Blízkeho východu a Afriky.

Známky spomalenia poľskej ekonomiky sa už začínajú objavovať. Tempo rastu HDP sa v treťom štvrťroku minulého roka znížilo medziročne na 3,3 percenta z 5,6 percenta v prvej polovici roka. Série zvyšovania sadzieb potom za sedemnásť mesiacov viedli k tomu, že sa ocitli desať percentuálnych bodov nad infláciou. Napriek tomu, že dopad zvyšovania úrokových sadzieb na poľskú spotrebu je podľa ekonómov zatienený rastúcimi nákladmi na položky, ako je napríklad benzín, hospodárstvo ním bolo tvrdo zasiahnuté.

Analytik SG Securites Stan Rudčenko uvádza, že podľa predbežných údajov za minulý rok investičné výdavky v poslednom štvrťroku poklesli medziročne o 0,8 percenta. „Konečné čísla by mohli byť o niečo optimistickejšie, ale zdá sa, že investície boli tvrdo zasiahnuté zvyšovaním úrokových sadzieb o 650 bázických bodov od konca roka 1999. Pokiaľ má byť vážny dôvod pre znižovanie sadzieb, je to práve tento,“ dodal Rudčenko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS