ČLÁNOK
Stredná Európa môže na amerických škandáloch získať
28. júna 2002

Tranzitívne ekonomiky strednej a východnej Európy pravdepodobne vyťažia z účtovníckych škandálov v spoločnostiach Enron a WorldCom, keď narastajú obavy investorov z „korporatívnej Ameriky“. Gyorgy Jaksity, člen predstavenstva Maďarskej burzy akcií (BSE), uviedol, že finančníci môžu dostať apetít na investovanie v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) spolu s tým ako strácajú dôveru v americký finančný systém.

Škandály v telekomunikačnom gigante WorldCom a energetickom koncerne Enron poškodili imidž amerických spoločností. „Po otrasení silnej dôvery v dobrý systém nastupujú nové myšlienky a idei a už sme videli, že z takýchto situácii dokážu vyťažiť najmä rastúce trhy,“ povedal Jaksity, ktorý sa zúčastnil nedávnej cesty predstaviteľov BSE a maďarskej vlády do Londýna a New Yorku. Menšie trhy ako je maďarský, český alebo slovenský taktiež utrpeli spomalením svetovej ekonomiky, no i tak rastovo prekonali najvyspelejšie trhy.

Jaksity uviedol, že niektorí burzoví klienti už ohlásili, že manažéri fondov preorientovali svoje portfólio na rastové trhy pre zvyšok tohto roka a do roka budúceho. „Investori budú preferovať európske tranzitívne ekonomiky, z ktorých väčšina čaká na vstup do Európskej únie, už len preto, že tieto krajiny sú v Európe a sú ďaleko od americkej korporatívnej mentality,“ uviedol Jaksity.

„Normálne hovoríme, že ekonomický rast v krajinách SVE je silnejší ako inde a produktivita rastie rýchlejšie ako inde na svete. Teraz k tomu môžme dodať, že u nás sa náklady neúčtujú ako investície,“ dodal Jaksity. Zahraniční investori už dlhšiu dobu zbierajú zisky na trhoch SVE a pravdepodobne budú v regióne alokovať ďalšie prostriedky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS