ČLÁNOK
Strategické zámery NBS na tento rok sú podľa Juska dané
30. júla 1999

Z hľadiska strategických zámerov Národnej banky Slovenska (NBS) sa podľa nového guvernéra Mariána Juska jeho vymenovaním nič nemení. „Zámery na tento rok sú dané, máme jasný program a musíme len dolaďovať nástroje,“ povedal po svojom vymenovaní prezidentom SR M. Jusko.

Hoci v uplynulom období dosiahla NBS v dôsledku oslabenia koruny mimoriadny zisk, slovenská mena v súčasnosti posilňuje, s čím sa pre centrálnu banku spájajú určité kurzové straty. Spomínaný mimoriadny zisk by podľa M. Juska mal smerovať na reštrukturalizáciu bankového sektora, pri jeho použití však zdôraznil spoluprácu s vládou.

„Ohľadom predaja slovenského podielu v ČSOB sa uskutočnili rokovania s belgickou KBC. Tej sme teraz poslali list, kde navrhujeme pokračovať v rozhovoroch,“ skonštatoval M. Jusko. Nový guvernér dodal, že podľa najnovšieho časového harmonogramu by mala nezávislá inštitúcia dozoru nad finančným trhom vzniknúť v rokoch 2001 alebo 2002. „Bankový dohľad musí byť samozrejme funkčný teraz,“ zdôraznil. Zároveň ocenil prístup k budovaniu uvedenej nezávislej inštitúcie, ktorý predpokladá postupné prevedenie bankového dohľadu. „Do tej doby bude bankový dohľad pôsobiť v rámci NBS,“ uzavrel.

Prezident Rudolf Schuster vo štvrtok vymenoval M. Juska do funkcie guvernéra NBS, ktorý v Prezidentskom paláci zložil aj Ústavou predpísaný sľub. V prítomnosti ministerky financií Brigity Schmögnerovej a bývalého guvernéra NBS Vladimíra Masára sa Jusko poďakoval za dôveru viesť najvýznamnejšiu bankovú inštitúciu na Slovensku a sľúbil, že urobí všetko pre to, aby sa táto dôvera naplnila.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS