ČLÁNOK
Strany sporiace sa o Novoker začali rokovať o dohode
29. januára 2001

Po roku a štvrť sporov a napádaní sa strany sporiace sa o lučeneckú keramičku Novoker – Bloomsbury Pacific Slovakia, a.s., a Penta Group, a.s., v sobotu dohodli na potrebe vzájomných rokovaní o riešení situácie, rešpektovaní rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, ale aj na 14-dňovom informačnom moratóriu, ktoré má vytvoriť pokojnú atmosféru pre rokovania. Spoločné vyhlásenie zástupcov spoločností Penta Group (PG) a Bloomsbury Pacific Slovakia (BPS) v Banskej Bystrici na tlačovej besede zverejnili predseda predstavenstva BPS Ján Greč a člen predstavenstva PG Jozef Špirko.

Podľa vyhlásenia vstúpili strany do rokovania v záujme rýchleho a efektívneho vyriešenia ich súdnych a obchodných sporov, lebo si uvedomujú, že usporiadanie majetkových a akcionárskych vzťahov je základným predpokladom pre úspešný vstup strategického partnera do Novokeru. Dohodli sa, že v spore o platnosť zmluvy o predaji podniku budú akceptovať rozhodnutie Najvyššieho súdu, s ktorým je spojená aj otázka nezaplatenia prvej splátky kúpnej ceny spoločnosťou BPS. Všetky konania na súdoch sa strany budú snažiť v krátkom čase riešiť po vzájomnej dohode v záujme stabilizácie firmy, zachovania značky a udržania zamestnanosti. Obaja predstavitelia sa domnievajú, že ich súčasný postup prispieva k rastu podnikateľskej kultúry v SR. J.Greč privítal spoločné vyhlásenie, a ako dodal J. Špirko, „mimosúdna dohoda je lacnejšia ako súdy“.

Informačné moratórium sa podľa vzájomnej dohody vzťahuje už aj na výsledky pondelkového (29. januára) náhradného valného zhromaždenia Novokeru organizovaného BPS a mimoriadneho valného zhromaždenia Novokeru organizovaného PG. V informovaní o výsledkoch zhromaždení však nie sú obmedzení zvyšní akcionári. Na programe mimoriadneho valného zhromaždenia je zmena orgánov spoločnosti, zmena stanov a tiež otázka nezaplatenia prvej splátky za Novoker v objeme 100 mil. Sk zo strany BPS, ktorá sa však podľa J. Špirka bude riešiť v duchu spoločného vyhlásenia. Program náhradného zhromaždenia akcionárov je, ako uviedol J. Greč, podobný. Podľa výsledkov rokovaní môže byť dvojtýždňové moratórium ukončené aj skôr.

Hospodárske výsledky Novokeru, ktorého výrobu kontroluje BPS, J. Greč neprezentoval, lebo podľa vlastných slov na to nebol pripravený. Ako však pre agentúru SITA poznamenal, výroba v minulom roku vzrástla a výsledky sú priaznivejšie. Za rok 1999 vykázala firma zhruba 10-percentný rast predaja, tržby dosiahli zhruba 500 mil. Sk a predpokladaný hospodársky výsledok okolo 33 mil. Sk.

PG, ktorá mala v Novokeri minoritný takmer 26,6% akcionársky podiel prostredníctvom svojich dcérskych spoločností B Consult a Invest Brokers, obvinila v minulosti skupinu väčšinových vlastníkov Novokeru okolo firmy Cevap – privatizéra Novokeru, z prevodov zisku spoločnosti a umelého znižovania daňového základu. Takto sa z peňazí Novokeru mali zaplatiť záväzky Cevapu voči Fondu národného majetku. V marci minulého roka ďalej Novoker, resp. jeho majoritný vlastník, podľa PG previedol svoj majetok na BPS a obchodná činnosť Novokeru bola delegovaná na firmu 1. Slovenská keramická, a.s.. Tak došlo podľa minuloročných vyjadrení predstaviteľov Penty k vytunelovaniu Novokeru a vlastne k okradnutiu ostatných akcionárov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 5. 2021

USD 1,206 0,000
CZK 25,682 0,165
GBP 0,868 0,001
HUF 358,010 0,170
CAD 1,469 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS