ČLÁNOK


,

Strana maďarskej koalície navrhla zrušiť opakovaný tender na predaj akcií SPaP, Penta to považuje za dôkaz politického lobingu
4. apríla 2002

Strana maďarskej koalície (SMK) má aj naďalej pochybnosti o tendri na predaj 86,99-percentného balíka akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy (SPaP). „Navrhli sme našim koaličným partnerom, aby Fond národného majetku SR (FNM) zrušil túto súťaž,“ konštatoval v stredu na tlačovej besede podpredseda SMK László Gyurovszky s tým, že koaliční partneri v utorok na svojom zasadnutí tento návrh nepodporili.

Dôvodom na zrušenie tendra je podľa SMK okrem nejasných podmienok vylúčenie jedného zo záujemcov, firmy Port Service, aj zjavná ekonomická nevýhodnosť celej transakcie. Jediný účastník tendra, firma Dunajservis, podľa Gyurovszkého neponúkla oveľa viac ako pred rokom. Medzitým SPaP predala námorné lode za vyše 100 mil. Sk, pričom táto suma by prísť na jej účet, upozornil Gyurovszky.

Ďalším zaujímavým problémom je podľa podpredsedu SMK súdny spor medzi Penta Group a FNM. „Predstavte si, že dvaja účastníci súťažia o jeden podnik, pričom jeden účastník zároveň podá na predávajúceho žalobu s tým, že chce predbežné opatrenie na akcie predávaného podniku,“ konštatoval Gyurovszky. Tým sa totiž podľa neho dostáva jeden potenciálny kupujúci vo výhode voči druhému, nakoľko v prípade výhry druhého kupujúceho nebude môcť výherca na základe predbežného opatrenia nakladať s akciami. „Ak FNM pripúšťa takéto súťaže, kde jeden z účastníkov je v obrovskej výhode a na druhej strane účastník používa takéto deštrukčné metódy, to sa nazýva výpalníctvom,“ povedal podpredseda SMK s tým, že nominanti SMK vo FNM za takúto súťaž nebudú hlasovať. „Naďalej sa nám zdajú byť čudné spôsoby, akým sa v skoro každej súťaži vylúčia, či znemožnia súperi spoločnosti Penta Group, alebo skupín, ktoré podporuje,“ zdôraznil.

Ako v utorok po koaličnej rade informoval premiér Mikuláš Dzurinda, podľa SMK bola jedna z firiem zaujímajúca sa o akcie SPaP zvýhodnená aj tým, že v SPaP vlastní menšinový podiel. Ktorý z dvoch záujemcov to je, však neupresnil.

Terajšia súťaž je už druhým pokusom fondu predať 86,99-percentný balík akcií SPaP. Prvý tender fond vlani zrušil po intervencii vlády. Po užšom výbere v aktuálnej súťaži ostali firmy Port Service a Dunajservis, ktorý spolupracuje s firmou Penta Group. Port Service však privatizačný poradca odporučil vyradiť z tendra pre nesplnenie podmienok súťaže. Port Service ponúkol v opakovanej súťaži za 86,99-percentný podiel v SPaP sumu 408 mil. Sk, ponuka Penty by sa mala podľa neoverených informácií pohybovať okolo 350 mil. Sk. O výsledku zatiaľ poslednej súťaže by mali orgány FNM rozhodnúť do dvoch týždňov.

Penta Group, a.s., ostro protestuje proti vyjadreniam podpredsedu Strany maďarskej koalície (SMK), L. Gyurovszkého a pokladá ich za lživé, hrubo osočujúce a nepravdivé.

“ Nie som politik, ale som presvedčený, že výrazy, k akým sa na tlačovej besede dopracoval L. Gyurovszký, rozhodne nepatria do slovníka predstaviteľa renomovanej politickej strany,“ uviedol Jaroslav Haščák, člen predstavenstva Penta Group, a.s.

Penta Group, a.s., považuje vyjadrenia podpredsedu SMK, L. Gyurovszkého za jasný dôkaz politického lobbyingu, ktorý v procese obchodných verejných súťaží, vyhlásených Fondom národného majetku Slovenskej republiky (FNM SR), rozhodne nemá miesto. „Zasahovanie Strany maďarskej koalície do priebehu obchodnej verejnej súťaže na predaj akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy, a.s. (SPaP) je vážnym varovným signálom, ktorý od základu spochybňuje apolitické a nezávislé postavenie FNM SR. Motiváciu takýchto krokov SMK je potrebné hľadať v nedávnej minulosti, kedy sme si dovolili konkurovať a ponúknuť lepšie podmienky pri privatizácii Slovenských lodeníc Komárno, a.s. Bratislava, ako ponúkla spoločnosť Equinox, podporovaná SMK,“ uviedol J. Haščák.

Penta rovnako protestuje proti nepravdivému výroku, ktorý na rokovaní koaličnej rady dňa 2. apríla 2002 vyslovili predstavitelia SMK. Podľa tvrdení SMK mal jeden zo záujemcov v súťaži o predaj akcií SPaP výhodnejšie podmienky, pretože vlastní menšinový podiel v spoločnosti SPaP. Takéto výroky pokladá Penta Group za účelové tvrdenia, ktorých cieľom je zavádzať širokú verejnosť. „Penta Group je pasívnym portfóliovým akcionárom reštitučného investičného fondu (RIF) a žiadnym spôsobom neovplyvňuje výkon akcionárskych práv RIF v SPaP. Pán Gyurovszký sa vyjadruje k témam, o ktorých evidentne nemá dostatočné informácie a vedomosti,“ dodal J.Haščák

Spoločnosť Dunajservis Slovensko, s.r.o. (Dunajservis) ani subjekty ju ovládajúce alebo ňou ovládané, v súčasnosti nevlastnia a ani v minulosti nevlastnili žiadne akcie SPaP. Rovnaké platí aj pre spoločnosť Penta Group, a.s. a ďalších členov skupiny Penta, s ktorou v súvislosti so súťažou o kúpu akcií SPaP Dunajservis spolupracuje.

Akcionármi SPaP sú len FNM, Reštitučný investičný fond, a.s., mesto Komárno a mesto Bratislava.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS