ČLÁNOK


,

Stôl náš každodenný
14. marca 2003

Kto cestoval do Nitry na nedávnu výstavu Nábytok a bývanie, aby si kúpil moderný, dynamický nábytok napríklad do menšieho panelákového bytu, musel byt sklamaný. Jedálenské zostavy, obývackové steny a sedacie súpravy boli urcené, okrem výnimiek, predovšetkým do rodinných víl a velkoplošných bytov. Nielen domáce firmy, ale aj vystavovatelia z Ceskej republiky, Nemecka, Rakúska, Talianska, Fínska, Polska, Madarska, Rumunska a niektorých ázijských krajín predstavovali masívnejší a bohato zdobený nábytok. Mnohé sedacky si bolo možné predstavit len vo velkých halách.

Napriek snahám dizajnérov, ktorí v súcasnosti navrhujú skôr multifunkcný nábytok pomerne jednoduchých línií, zohladnujúci ergonomické pravidlá, prevažujú momentálne aj na velkých svetových výstavách mohutné, neraz doslova barokové kusy. Akurát že v Taliansku ci Nemecku ide skôr o tradíciu, zatial co u nás zohráva úlohu trh. Hoci masívny nábytok nie je najlacnejší, záujem on je a mína sa. Platí to aj o solitéroch, ako sú vitríny, komody ci stoly.

Dynamický nábytok

Vybrat si správny stôl, ktorý používame každodenne, nie je až také lahké. No práve preto, že ho používame sedem dní do týždna, treba jeho kúpe venovat náležitú pozornost. V súcasnosti sa vela hovorí o tzv. dynamickom nábytku, ktorý viac ako inokedy vychádza z poznatkov ergonometrie a ortopédie. Stôl takýmto nábytkom je.

K základným ergonometrickým požiadavkám na jedálenské stoly patrí dostatocná stolovacia plocha, ktorá by nemala byt menšia ako 20 dm2. Na jednu osobu sediacu pri stole treba pritom pocítat so šírkou aspon 60 cm.

V tomto smere si návštevník v Nitre naozaj mohol vybrat. Ak sa rozhodol pre jedálenskú cast v staršom klasickom vydaní, našiel tu stoly pre šest i osem osôb, s rovnako zdobenými stolickami. (Mimochodom, za pozornost stáli najmä ich zaujímavo riešené operadlá.) Ale aj zástancovia modernejších trendov si prišli na svoje. V Nitre sa predstavili aj nové konštrukcie stolov s tolko žiadanými dalšími funkciami – s preklápacou doskou, s výsuvnou celnou doskou, roztahovacie stoly, zdvíhacie stolíky. Práve tie sa uplatnujú nielen v najnovších kuchynských zostavách, kde majú ulahcovat prácu, ale aj v obývacom sektore bytu, kde majú predovšetkým šetrit miesto.

Správne si vybrat

Záleží teda na zákazníkovi, pre aký typ jedálenského stola sa rozhodne. Na milánskom veltrhu mohli návštevníci vidiet doslova barokové modely. Taliani sú hrdí na svoju umeleckoremeselnú tradíciu z Toskánska, Benátok, Umbrie a držia sa jej. Samozrejme, neochudobnujú zákazníkov ani o modernú ponuku, ktorá má ovela aktuálnejší dizajn a univerzálnejšie použitie. Dizajnéri uprednostnujú hladké povrchy, napríklad sklo zasadené do tepaného železa alebo posadené na jednej krásnej nohe uprostred. Casto je táto noha doslova umelecké dielo, ktoré presvitá pod sklenou tabulou. Platí to najmä o menších stoloch a stolíkoch.

Velké stoly so sklenou tabulou sa síce tiež vyskytujú, a videli sme ich aj v Nitre, ale majú tú nevýhodu, že si stolujúci vidia na vlastné nohy, co môže byt rušivým momentom.

Drevený povrch stola je pre dizajnérov príležitos-tou, ako stvorit priam umelecké dielo. Nelutujú námahu a stolové tabule vykladajú mozaikami, ktoré je škoda skryt pod obrus.

Talianski architekti tvrdia, že stoly by mali byt nielen funkcné, ale i krásne. A myslia tým naozaj všetky – jedálenské, stolíky k sedacej súprave, do predsiene, ci dokonca k posteli v spálni. Móda býva zradná, a v tomto prípade nehrá hlavnú úlohu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 5. 2024

USD 1,070 0,002
CZK 25,090 0,050
GBP 0,855 0,001
HUF 388,980 1,700
CAD 1,468 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS