ČLÁNOK




STMicro a Motorola chcú vytvoriť nový technologický gigant
21. októbra 2002

Najväčší výrobca polovodičov v Európe – spoločnosť STMicroelectronics rokuje s americkou firmou Motorola s cieľom získať jej divíziu, ktorá sa špecializuje na produkciu polovodičov. Ak bude tento obchodný dialóg úspešný, vznikne druhý najväčší výrobca mikročipov na svete, ktorý sa parametrami predaja zaradí hneď za americký Intel.

Analytici v prvých komentároch dodávajú, že rozhovory STMicro s Motorolou predstavujú pokus o „najdramatickejšiu konsolidáciu“ v polovodičovom priemysle a zároveň potencionálne dochádza k jednej z najväčších zahraničných akvizičných operácií, ktorej cieľom je získať americkú technologickú spoločnosť. STMicroelectronics, ktorej čiastočnými vlastníkmi sú francúzska a talianska vláda (dovedna disponujú zhruba 36% akcií prostredníctvom štátom kontrolovaných spoločností, akými sú jadrová skupina Areva, France Telecom a taliansky strojársky holding Finmeccanica ), zatiaľ odmietla komentovať rozhovory o fúzii, no časť francúzskych i talianskych vládnych predstaviteľov už potvrdila, že dochádza k diskusii o dohode, ktorá povedie k vzniku mikročipového biznisu s plánovaným ročným predajom na úrovni 11, 1 miliardy eur (11 miliárd USD). Ak budú rokovania úspešné, mohla by kombinovaná spoločnosť vzniknúť už začiatkom budúceho roka.

V takomto prípade sa splní dávny profesionálny sen Pasquale Pistoria, ktorý je terajším predsedom a výkonným riaditeľom STMicro, no 17 rokov pracoval v Motorole pri budovaní jej divízie na výrobu polovodičov.

Po návrate do Európy sa podieľal na integrácii talianskej skupiny SGS s francúzskou spoločnosťou Thomson, ktorá vyústila do vzniku STMicroelectronics.

Dnes je táto firma tretím najväčším výrobcom mikročipov na svete, ktorý počas minulého roka dosiahol predaj v objeme 6,36 miliardy dolárov.

V tomto ukazovateli je Motorola momentálne svetovou „sedmičkou“ a jej ročný predaj predstavuje zhruba 5 miliárd dolárov. Ich kombináciou sa s najväčšou pravdepodobnosťou podarí prekonať japonskú Toshibu a zároveň sa čiastočne eliminuje obrovský náskok Intelu, ktorý za minulý rok predal mikročipy za 23,5 miliardy dolárov.

STMicro chce fúziou dosiahnuť výraznejšiu prezentáciu na kľúčových trhoch.

Predstavitelia STMicroelectronics už sondujú prípadné reakcie Európskej komisie na vznik nového podnikateľského subjektu s ohľadom na akceptovanie striktných požiadaviek hospodárskej súťaže.

STMicro a Motorola začali počas tohto roka budovať strategické partnerstvo v oblasti výskumu a vývoja (R&D), pričom súčasťou týchto väzieb sa stal aj holandský Philips. Tieto tri spoločnosti sa rozhodli v počiatočnom štádiu investovať 1,5 miliardy eur do R&D, v rámci spoločnej výskumnej a vývojovej základne, ktorá je vo francúzskom Crolles, neďaleko Grenoblu. Toto rozhodnutie sa považuje za historické, pretože vôbec po prvý raz americký výrobca mikročipov presunul časť svojich výskumných a vývojových operácií z USA do Európy.

Výkonný riaditeľ Motoroly Chris Galvin, ktorý je vnukom zakladateľa firmy, presadzuje agresívny reštrukturalizačný plán. Jeho súčasťou bolo prepustenie 45 000 zamestnancov.

Doterajšie náklady na reštrukturalizáciu sa v júli premietli do kvartálnej straty vo výške 2,3 miliardy dolárov.

Ani Motorola však nechce akokoľvek komentovať prípadné rokovania o fúzii, ktoré inicioval STMicroelectronics.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS