ČLÁNOK
“ Stimulačný „“balík““ na oživenie americkej ekonomiky bude neúmerne nákladný, tvrdia demokrati, ale aj časť republikánov v Kongrese
15. októbra 2001

Daňové úľavy, ktoré preferuje prezident Bush v rámci špeciálneho stimulačného balíka na oživenie stagnujúcej ekonomiky, vyvolajú dvojnásobné náklady v porovnaní s pôvodným odhadom Bieleho domu.

Politicky nestranný Spoločný výbor pre daňové otázky – JTC, ktorý pôsobí na pôde Kongresu, predpokladá, že Bushov projekt na oživenie ekonomiky bude podstatne drahší v komparácii s úvahami Bieleho domu, ktoré kalkulovali so 60 miliardami dolárov.

JTC hovorí o 114 miliardách dolárov v tomto rozpočtovom roku, ktorý sa začal 1. októbra, a o 244 miliardách USD v priebehu budúcich piatich rokov.

Tieto prognózy sú veľmi podobné so závermi Rozpočtového výboru Senátu, v ktorom dominujú zástupcovia Demokratickej strany.

Prezidentov stimulačný „balík“ vyvolá explóziu nákladov, z dlhodobejšieho hľadiska spôsobí eróziu rozpočtovej disciplíny a môže vyvinúť tlak na zvýšenie úrokových sadzieb, uviedol doslova predseda Rozpočtového výboru Kent Conrad.

Publikované dáta o nákladoch spojených s návrhmi Bieleho domu zrejme ešte viac zintenzívnia diskusie o primeranosti týchto krokov, ktoré majú viesť k stimulovaniu hospodárstva USA.

Denník USA Today poznamenal, že doteraz sme boli svedkami „kultivovaného zápasu“ medzi republikánmi a demokratmi, čo bolo v prvom rade dané tragickými dôsledkami útoku na americké mestá. Teraz však už možno očakávať nie súhru, ale tvrdý boj medzi oboma tábormi v Kongrese.

Najvytrvalejším „advokátom“ daňových úľav je republikán Bill Thomas, ktorý je predsedom Povoľovacieho výboru Snemovne reprezentantov. Thomas pritom dáva jasne najavo, že Bushove návrhy budú v zákonodarnom zbore priechodné. Demokratmi kontrolovaný Senát ale vôbec nie je nadšený odhadovanými nákladmi stimulačného balíka a hrozí, že pokusy prezidenta Busha stmeliť republikánov a demokratov nebudú úspešné.

Nemožno však predbiehať vývoj, pretože o „osude“ Bushových daňových úľav sa bude rokovať v Kongrese ešte celý tento týždeň a zrejme sa vynaloží maximum síl na dosiahnutie kompromisu.

Námestník amerického ministra financií Kenneth Dam v tejto súvislosti uviedol, že nevie o ničom, čo by skomplikovalo, ba dokonca znemožnilo schválenie stimulačných opatrení, ktoré sformuloval prezident a jeho ekonomický tím.

Demokrati, osobitne na pôde Senátu, sú podstatne skeptickejší. Predseda Finančného výboru Max Baucus vyjadril strach z horlivosti, ktorú demonštruje Bill Thomas pri presadzovaní daňových úľav.

Z pohľadu demokratov sú totiž značne preexponované.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS