ČLÁNOK
Štátne akcie firiem už budú pod kontrolou MH
25. júla 2014

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) by už onedlho malo prebrať kontrolu nad štátnymi akciami v energetických spoločnostiach. Aj keď rezort hospodárstva je v súčasnosti vykonávateľom akcionárskych práv v energetických spoločnostiach, kde má štát zastúpenie, vlastníkom akcií je Fond národného majetku SR (FNM). Onedlho by sa to malo zmeniť. Ministerstvo už vypracovalo návrh na zmenu rozhodnutí vlád z minulosti, ktoré pri schvaľovaní privatizácie jednotlivých podnikov posúvali akcie štátu pod fond.

Od augusta tohto roka by tak malo ministerstvo hospodárstva aj formálne ovládnuť 51-percentné podiely v Západoslovenskej energetike, Stredoslovenskej energetike, Východoslovenskej energetike, 100-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, ako aj 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach. Presun akcií súvisí s pripravovaným zánikom FNM. „Áno, môžeme potvrdiť, že presuny podielov z FNM na MH súvisia s postupným útlmom činnosti FNM,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.

Fond národného majetku chcela zrušiť ešte predchádzajúca vláda Ivety Radičovej. Nestihla to. Zdôvodňovala to predčasnými voľbami. Aj nastupujúca vláda Roberta Fica deklarovala, že zrušenie činnosti fondu je jednou z priorít súčasnej vlády. Podľa ministerstva hospodárstva je však proces veľmi zložitý. Podľa ostatných údajov by mal byť fond zrušený v roku 2016, pričom postup rušenia bude prebiehať v dvoch etapách.

Prvý krok bol naplánovaný na roky 2013 a 2014, pričom obsahuje vytvorenie legislatívy pre postupné vysporiadanie všetkých aktív a pasív FNM, vrátane zabezpečenia a presunu niektorých činností a povinností fondu. V druhej etape by sa v roku 2015 mal pripraviť zákon o zániku FNM, ktorý by mal byť schválený v roku 2016. Samotný zákon o zániku fondu bude pripravený na podklade rozhodnutia vlády o spôsobe zrušenia FNM, teda či bude zrušený s likvidáciou alebo bez likvidácie.

Fond národného majetku SR je právnickou osobou zriadenou v roku 1991. Zmyslom jeho existencie a teda aj hlavnou činnosťou je prevod majetku štátu určeného na privatizáciu na neštátne subjekty. Na základe privatizačných rozhodnutí fond uzaviera zmluvy o predaji podnikov alebo ich častí, respektíve zakladá akciové spoločnosti k rovnakému dňu, kedy nadobúda majetok určený na privatizáciu od štátu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS