ČLÁNOK
Štátna pokladnica by mohla vzniknúť už v januári 2002
9. októbra 2001

Štátna pokladnica ako rozpočtová inštitúcia štátnej správy by pri optimálnom postupe pri schvaľovaní v parlamente mohla vzniknúť od 1. januára 2002. V prípade zdržania jej vznik možno očakávať niekedy ku koncu januára. Uviedol to riaditeľ útvaru štátnej pokladnice na ministerstva financií Daniel Ferjanček.

Návrh zákona o zriadení štátnej pokladnice sa v súčasnosti pripravuje na prerokovanie vo vláde, pričom nábeh celého systému by sa mal uskutočniť od 1. januára 2003. Inštitúcia by sa podľa slov Ferjančeka mala opierať o výkonný informačný systém, ktorý by sa v mnohých parametroch mal podobať systémom používaným v komerčných bankách. Bezhotovostné operácie by sa mali uhrádzať prostredníctvom prepojenia klienta s centrom štátnej pokladnice. Potrebu peňažnej hotovosti organizácií napojených na štátnu pokladnicu by mali riešiť zmluvy s komerčnými bankami a so Slovenskou poštou. Štátna pokladnica by podľa predpokladov mala zamestnávať približne 150 zamestnancov.

Projekt štátnej pokladnice pôvodne rátal so zapojením aj verejnoprávnych médií do celého systému. Po konzultáciách s vedením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu bude štátna pokladnica zasahovať do ich financovania len zo strany ich príjmu zo štátneho rozpočtu. Dôvodom vyčlenenia týchto inštitúcií sú obavy inštitúcií z ohrozenia ich verejnoprávnosti a z možného brzdenia ich prevádzky, keďže obidve inštitúcie pôsobia v komerčnom prostredí. Proti uplatneniu systému štátnej pokladnice sa vyslovili aj Sociálna poisťovňa a Národný úrad práce.

K zlepšeniu financovania štátnej správy by mal podľa predstaviteľov ministerstva financií prispieť aj vznik štátnej agentúry na riadenie štátneho dlhu. Agentúra by v budúcnosti mala existovať ako akciová spoločnosť v stopercentnom vlastníctvom štátu. Jej poslaním by podľa vládou schválených zámerov malo byť operatívne riešenie financovanie štátu na finančných trhoch. Vznik samostatnej špecializovanej agentúry by podľa predpokladov mal pri financovaní potrieb štátu prispieť k výrazným finančným úsporám. Podľa súčasných zámerov by agentúra mala zamestnávať približne 30 zamestnancov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS