ČLÁNOK
Štát spúšťa veľkú garančnú schému, do ekonomiky chce cez banky napumpovať mesačne 500 miliónov eur
23. júna 2020

Firmy na Slovensku by sa mali jednoduchšie dostať k novým finančným zdrojom. Už onedlho by totiž mali dostať možnosť čerpať stovky miliónov eur v rámci úverov so štátnou garanciou. Ide o veľkú garančnú schému s mesačnou kapacitou 500 miliónov eur, ktorú Slovensku minulý týždeň odsúhlasila aj Európska komisia. V rámci nej sa budú môcť prostredníctvom jednotlivých bankových domov financovať od malých až po veľké spoločnosti. Garančná schéma je súčasťou opatrení na zmierňovanie dopadov pandémie nového koronavírusu.

Ako na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek, štát v rámci tejto schémy prevezme záruky za úvery podnikom do výške 80 až 90 % ich objemu. Zvyšok rizík so sebou ponesú komerčné banky, na ktorých zostane aj posudzovanie rizikového profilu jednotlivých klientov. „Je to odskúšaný a overený model aj inde v Európe,“ tvrdí Klimek.

Štátny tajomník pritom verí, že firmy sa k týmto zdrojom reálne dostanú už v krátkom čase aj kvôli tomu, že spomínaná garančná schéma bola tiež súčasťou rozhovorov so zástupcami bánk, ktoré vyvrcholili v pondelok oznámením o zrušení bankového odvodu. Sprostredkovateľmi garancií za štát budú pritom Slovak Investment Holding a Eximbanka, s ktorými rezort financií v pondelok podpísal zmluvy. Ministerstvo následne vyzvalo samotné komerčné banky, aby podpisovali dohody o poskytovaní štátom garantovaných úverov so sprostredkovateľmi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS