ČLÁNOK
Štát sa pripravuje na prevzatie českej dcéry SPP
27. januára 2014

Ak sa štát nakoniec rozhodne prevziať stopercentný podiel v materskej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) získa úplnú kontrolu aj nad jej českou dcérou SPP CZ. Ministerstvo hospodárstva SR už požiadalo český Úrad na ochranu hospodárskej súťaže o vyjadrenie, či prípadne prebratie úplnej kontroly nad českým obchodníkom s plynom slovenským štátom nebude proti pravidlám hospodárskej súťaže. „Ten už možnú transakciu odsúhlasil. Ak teda prevezmeme 100-percentný podiel v SPP, Slovensko sa stane aj jediným vlastníkom SPP CZ,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Štát, ako 51-percentný akcionár v SPP, by sa mal do konca júna rozhodnúť, či prevezme zvyšných 49 % akcií, ktoré ovláda firma Energetický a průmyslový holding (EPH). Ako uviedol v decembrovom rozhovore pre agentúru SITA minister hospodárstva Tomáš Malatinský, štát ešte neprevzal stopercentný podiel v matke SPP, pretože sa snaží vyrokovať ešte výhodnejšie podmienky s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom. Okrem rokovaní s ruským plynárenským gigantom o revízii dlhodobej zmluvy o dodávkach plynu zabrzdil proces prevzatia akcií slovenského dominantného dodávateľa plynu aj ďalší fakt. Ide o vyriešenie otázky okolo zásob plynu.

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP by malo byť prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.

Spoločnosť SPP CZ je dodávateľom plynu v Českej republike. Pre tento rok sa firme podarilo získať najväčšieho českého spotrebiteľa plynu, spoločnosť Teplárny Brno. Česká dcéra SPP dodá tomuto zákazníkovi 1,65 miliónov megawatthodín plynu. SPP CZ dodáva plyn v Čechách aj firmám ŽĎAS, Energetika Třinec, Erding, Moravské kovárny, Colas CZ, SEEIF Ceramic či Bekaert.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS