ČLÁNOK
Štát sa dostal prechodne do finančnej tiesne
18. apríla 2001

Štátna kasa sa v posledných dňoch dostala do finančnej tiesne. „Od konca roku 1998 trvale hospodárime s vysokou rezervou. V posledných dňoch sa však táto rezerva výrazne stenčila a v súčasnosti je dosť malá,“ potvrdil agentúre SITA hovorca ministerky financií Peter Švec. V stredu malo ministerstvo financií SR na účtoch štátu zhruba 3 mld. Sk, pričom takmer rovnaký objem malo zaplatiť bankám na úrokoch z reštrukturalizačných dlhopisov.

Ako P. Švec zdôraznil, jedná sa len o prechodnú situáciu. „Štát nie je v mínuse. Je solventný a bude uhrádzať svoje záväzky vyplývajúce z rozpočtu,“ dodal hovorca. Začiatkom budúceho týždňa očakáva rozpočet príchod pravidelných príjmov, najmä z daní.

Ako upozorňovali viacerí díleri peňažného trhu, ministerstvo financií (MF) SR v posledných týždňoch ponúkalo len dve otvorené emisie dvoj- a trojročných dlhopisov, o ktoré už banky neprejavovali dostatočný záujem. V utorkovej aukcii štát dokonca akceptoval celý dopyt bánk vrátane ponúk za menšiu ako nominálnu hodnotu dlhopisov.

Podľa P. Šveca sa pod to podpísal aj nedostatok koordinácie medzi centrálnou bankou a ministerstvom. Národná banka Slovenska totiž v rannej sterilizácii stiahla z trhu výrazne vyšší objem peňazí, než MF očakávalo, a ponechala tak bankám menší priestor pre nákup štátnych dlhopisov. Ministerstvo vypísalo ďalšiu aukciu na budúci týždeň, ponúkať však bude dlhopisy už len s ročnou splatnosťou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS