ČLÁNOK
Štát sa bude uchádzať o predávané akcie SE
29. apríla 2015

Slovensko aktívne vstúpi do predaja Slovenských elektrární (SE). Po stretnutí so šéfom talianskej spoločnosti Enel Francescom Staracem to potvrdil predseda slovenskej vlády Robert Fico. „Oznámil som pánovi Staracemu, že vláda SR vstúpi do procesu rozhovorov so spoločnosťou Enel s cieľom posilniť pozície Slovenskej republiky v Slovenských elektrárňach. Chceme vrátiť štát v Slovenských elektrárňach do postavenia, ktoré mu patrí,“ povedal Fico.

Podľa predsedu vlády štát bude mať záujem minimálne o 17-percentný podiel z celkového 66-percentného podielu predávaného talianskou spoločnosťou Enel. Samozrejmosťou je podľa neho aj získanie manažérskej kontroly. Štát má v súčasnosti v elektrárňach 34-percentný podiel, po kúpe spomínaného 17-percentného podielu by sa štát stal majoritným akcionárom. „Nepôjdeme do žiadneho dobrodružstva. Pôjdeme len do takých rozhodnutí, ktoré na jednej strane posilnia postavenie Slovenska v elektrárňach tak, aby Slovenská republika mala aj kontrolu nad týmto podnikom. Všetko je otázka ceny,“ povedal Fico s tým, že vláda bude pozorne sledovať, s akými ponukami prídu iní záujemcovia. Od nich očakáva Enel podanie ponúk do 9. mája.

Šéf Enelu Francesco Starace nevidí v plánoch slovenskej vlády problém. „Je to jedno z riešení, nie je však jediné. Áno máme právo predať tento podiel. Bolo to uznané na stretnutí s premiérom. Je dobrá myšlienka, že sa do toho zapojí vláda. Je potom na vláde, ako sa rozhodne. V prvom rade chceme dokončiť proces obdržania formálnych ponúk a potom zhodnotíme s druhým akcionárom Slovenských elektrární, aké riešenie by bolo najlepšie,“ povedal po rokovaní s premiérom Starace. Podľa neho sa môže stať, že Enel predá len časť ponúkaných akcií Slovenských elektrární a zvyšok si ponechá. „Bude záležať, aké ponuky dostaneme. Počas tohto roka sa pokúsime predať prvú tranžu Slovenských elektrární,“ dodal Starace.

Premiér naďalej tvrdí, že jeho vláda nebude s Enelom v predaji ich 66-percentného podielu spolupracovať. Aspoň do doby, kým sa Taliani nezaviažu, že zabezpečia dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Potrebujeme pár týždňov, možno mesiacov na rokovania. Potrebujeme mať stopercentnú istotu, že talianska spoločnosť Enel pri akýchkoľvek pokusoch predať svoj podiel v elektrárňach si ponechá plnú zodpovednosť za dostavbu Mochoviec,“ zdôraznil Fico.

Enel si je vedomý, že dostavba Mochoviec je dôležitá. Tento projekt má totiž podľa Staraceho aj významný vplyv na cenu predávaného podielu. „Najväčším faktorom, ktorý ovplyvňuje predaj elektrární, je dostavba Mochoviec. Myslím si, že skutočnosť, že my stále opakujeme záujem dostavať Mochovce, najviac prispieva k tvorbe tej hodnoty Slovenských elektrární v súčasnosti. Treba však pochopiť to, že nie je to Enel, ktorý dostavuje Mochovce, ale sú to Slovenské elektrárne,“ konštatoval Starace.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS